صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

در حمله داعش به زندان ننگرهار۲۷۲ زندانی ناپدید شدند

در حمله داعش به زندان ننگرهار۲۷۲ زندانی ناپدید شدند

به گفته مقامهای محلی ولایت ننگرهار در حمله روز دوشنبه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به زندان ولایت ننگرهار در شرق افغانستان ۲۷۲ زندانی ناپدید شدهاند. شام روز یکشنبه ( ۱۲ اسد) ساعت ۶:۴۵ مهاجمان مسلح یک خودرو بمب گذاری شده را در نزدیکی در ورودی زندان ننگرهار منفجر کردند و سپس با نیروهای محافظ زندان درگیر شدند. این درگیری حدود ۲۳ ساعت ادامه داشت و مهاجمان در این مدت به داخل زندان رخنه کردند.
مقامها میگویند که حدود یک هزار زندانی دیگر ساعاتی پس از مهار حمله دوباره بازداشت شدند، ولی شماری از زندانیان ناپدید هستند. در این حمله ۱۱ شورشی دست داشتند که علاوه بر آنان ۲۹ تن شامل غیرنظامیان نیز کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی شدند. زندان ننگرهار در امتداد جاده تورخم- جلال آباد و در یک منطقه مسکونی قرار دارد. ساختمان زندان با دیوارهای سیمانی و برجهای دیدبانی، قبل از این حمله محل نگهداری یک هزار و ۸۰۰ زندانی بود.
کسانی که در این زندان نگهداری میشدند به گفته مسئولین، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بودند. اکنون داعش مدعی است که حمله توسط افراد این گروه رهبری و موفق به فرار دادن زندانیان شدهاند. این گروه با پخش شبنامه از مردم خواسته که تصاویر دوربینهای مداربسته نصب شده در مغازهها و خانه هایشان را برای ردیابی زندانیان در اختیار پلیس نگذارند.
تمیم عارف مومند، معاون والی ننگرهار به بیبیسی گفته که یک هزار و ۵۱۰ زندانی اکنون در زندان وجود دارند. او میگوید تثبیت هویت ۲۷۲ زندانی ناپدید شده، آغاز شده است. او گفت بخاطر وضعیت اضطراری ایجاد شده «ما زندانیان را در نقاط مختلف جابجا کردهایم. تثبیت هویت زندانیان زمانگیر است و ما برای تشخیص هویت زندانیان یک هیات را موظف کردهایم.»
آقای مومند در باره هویت ۲۷۲ زندانی ناپدید شده گفت که مشخص نیست آنان از کدام گروه زندانیان است. گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده است. در این حمله علاوه بر ۱۱ مهاجم مسلح که با انواع جنگ افزار زندان را هدف قرار دادند، از یک محل مسکونی دیگر نیز خمپاره (هاوان) به زندان پرتاب میشد.