صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گفتگوی پومپئو با ملا برادر دربارۀ گفتگوهای میان افغانان

گفتگوی پومپئو با ملا برادر دربارۀ گفتگوهای میان افغانان

انتظار می رود با تکمیل شدن روند آزاد سازی پنج هزار زندانی طالبان از سوی حکومت و یک هزار زندانی نیروهای دولتی از سوی طالبان، گفتگوهای میان افغانان، آغاز شود. همزمان با بن بست در رهایی زندانیان باقی مانده طالبان، مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا روز (دوشنبه، ۱۳ اسد) با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان، گفتگو کرد.
سهیل شاهین، سخن‌‎گوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر در پیامی در صحفۀ تویترش نگاشته است که دو طرف در این گفتگوی ویدیویی، دربارۀ آغاز گفتگوهای میان افغانان و تکمیل روند رهایی زندانیان باقی‌‎مانده از سوی حکومت، تأکید کردند. انتظار می رود با تکمیل شدن روند آزاد سازی پنج هزار زندانی طالبان از سوی حکومت و یک هزار زندانی نیروهای دولتی از سوی طالبان گفتگوهای میان افغانان، آغاز شود.
اما اکنون حکومت افغانستان اعلام کردهاست که برای رهایی ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان که صلاحیت رهایی آنرا ندارد، جرگۀ مشورتی تا چهارشنبۀ هفتۀ آینده، برگزار خواهد شد. حکومت گفت که در میان این ۴۰۰ زندانی طالبان، از دو تا ۴۰ تن آنان به جرم قتل بازداشت شده اند، اما حکومت مشخص نمیسازد که چی شمار از این زندانیان، به اعدام محکوم هستند.
این در حالیاست که طالبان بار دیگر برگذاری لویه جرگه را، دوام جنگ میدانند، اما حکومت افغانستان افزوده است که برگذاری این جرگه فرصتی برای پایان جنگ در کشور است. صدیق صدیقی، سخن گوی رییس‌‎جمهور گفت که امریکا به حکومت افغانستان گفته بود که اگر چهار هزار و ۶۰۰ زندانی طالبان رها شوند، گفتگو های مستقیم با طالبان آغاز خواهد شد.