صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۱ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع کشور: عملیات پاکسازی زندان ننگرهار پس از۲۰ ساعت پایان یافت

وزارت دفاع کشور: عملیات پاکسازی زندان ننگرهار پس از۲۰ ساعت پایان یافت

وزارت دفاع افغانستان در بیانیهای اعلام کرده که پس از کشته شدن دست کم ۵ مهاجم، «عملیات پاکسازی» زندان ننگرهار پس از ۲۰ ساعت پایان یافته است. در همین حال سخنگوی والی ننگرهار گفته که هشت مهاجم از پادرآمده، ۲۹ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شدهاند. وزارت دفاع گفته که عملیات برای پاکسازی ساختمان دیگری در نزدیکی زندان که شماری از مهاجمان در آن جابجا شدهاند، ادامه دارد.
مسئولیت این حمله پیچیده را گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به عهده گرفته است. عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به ذبیحالله رحیمزی، خبرنگار بیبیسی در شرق افغانستان گفته حمله کنندگان به یک ساختمان مشرف به زندان سنگر گرفته بودند. تاکنون اطلاعات دقیق از وضعیت زندانیان وجود ندارد ولی تصاویری از زندانیان توسط مقامهای محلی و رسانهها پخش شده که شماری از آنان موفق به فرار از زندان شده بودند که توسط نیروهای امنیتی دوباره بازداشت شدهاند.
آقای خوگیانی تایید کرده که مهاجمان توانسته به داخل زندان رخنه کنند ولی اکنون تمام درهای ورودی و برجهای مراقبتی زندان همه در کنترل نیروهای امنیتی است. گزارشهایی نیز وجود دارد که به دلیل انفجار شماری از دیوارهای زندان فرو ریخته، اما تاکنون منابع رسمی این خبر را تایید نکرده است. براساس اعلام وزارت داخله ساعت ۶:۴۵ روز دوشنبه (۱۲ اسد) مهاجمان مسلح یک خودرو بمب گذاری شده را در نزدیکی در ورودی زندان ننگرهار منفجر کردند و سپس با نیروهای محافظ زندان درگیر شدند.
هرچند که وزارت داخله از اعزام نیروهای ویژه در اولین دقایق حمله به محل خبر داده بود، ولی تاکنون حمله مهار نشده و صدای تیراندازی از محل شنیده می شود. امنیت ملی افغانستان: اسدالله اورکزی مسئول «حملات خونبار» بر اجتماعات و گردهماییها در افغانستان بوده است. پیشتر اداره امنیت ملی افغانستان از کشته شدن «اسدالله اروکزی» مسئول عمومی اطلاعات گروه داعش در همین ولایت ننگرهار خبر داده بود. ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در اعلامیهای گفت در عملیات «پیچیده و هدفمند» نیروهای «خاص امنیت ملی»، مسئول عمومی استخبارات شاخه خراسان گروه داعش کشته شده است. در اعلامیه آمده ضیاءالرحمن مشهور به اسدالله اورکزی ساکن منطقه اخیل اروکزی اجنسی پاکستان و مسئول ارتباطات گروه داعش در منطقه و «حملات خونبار» به اجتماعها و گردهماییها بوده است.