صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۱ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

۳۳۸ زندانی از زندان ننگرهار ناپدید شده‌اند

۳۳۸ زندانی از زندان ننگرهار ناپدید شده‌اند

حدود بیست ساعت پس از حملۀ مهاجمان مسلح به زندان مرکزی ننگرهار، یک منبع حکومتی در این ولایت به سلاموطندار میگوید که شماری از زندانیان از زندان فرار کردهاند. منبع همچنان به نقل از یک زندانی گفته که تمامی مهاجمان به زبانهای فارسی و پشتو بلدیت نداشتند و به احتمال زیاد شهروندان کشورهای خارجی بودهاند.
عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار پیشتر گفته بود که در این زندان حدود 1793 تن زندانی بودند. به گفته او، نیروهای امنیتی 1025 زندانی را هنگام فرار دوباره بازداشت کردهاند. او افزوده که نیروهای امنیتی، 430 زندانی را از این زندان نجات دادهاند و شماری از زندانیان کشته و زخمی شده و برخی ناپدید شدهاند. نظر به آماری که مقامهای امنیتی ننگرهار دادهاند، از میان 1793 زندانی، 338 تن آنان ناپدیده شدهاند.
سخنگوی والی ننگرهار گفته که در این حمله، 29 تن به شمول نظامیان و غیرنظامیان کشته شدهاند و دستکم پنجاه تن دیگر زخمی شدهاند. حوالی ساعت 6:45 دقیقه شام روز گذشته، یکشنبه، دوازدهم اسد، شماری از مهاجمان مسلح به زندان ننگرهار حمله کردند. به گفته مقامهای امنیتی، حمله با انفجار یک موتر بمبگذاری شده در ورودی زندان آغاز و سپس مهاجمان وارد ساختمان زندان شدند.
وزارت دفاع ملی کشور پس از چاشت امروز، دوشنبه، سیزدهم اسد، با نشر اعلامیهیی گفت که در عملیات پاکسازی نیروهای دفاعی و امنیتی، ۵ مهاجم در داخل زندان کشته شده و ساختمان زندان به کنترل نیروهای امنیتی درآمده است؛ اما منبع به سلاموطندار میگوید که شمار مهاجمان به سی تن میرسید.
وزارت دفاع ملی گفته که  ۳ زندانی توسط مهاجمان کشته شده و از این میان، دو تن شان اعضای گروه طالبان اند.
وزارت دفاع افزوده که عملیات نیروهای امنیتی به هدف پاکسازی ساختمانی که مهاجمان در آن جابهجا شده بودند، ادامه دارد. این حمله زمانی انجام شد که دولت افغانستان و طالبان به آخرین ساعتهای آتشبس سهروزه نزدیک شده بودند. گروه طالبان در نخستین ساعات پس از حمله، دست داشتن در آن را رد کردند. بر بنیاد گزارشها، گروه داعش مسئولیت این حمله را عهده گرفته است.
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی با نشر اعلامیهیی حمله مهاجمان به زندان ننگرهار را محکوم کرده و گفته که اینگونه حملات وحشیانه، توجه و حوصله ما را برای صلح کم نمیکند. آقای عبدالله از نهادهای امنیتی خواسته که این حمله را به صورت جدی بررسی و یافته‌‌هایشان را با مردم در میان بگذارند.