صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخستین رئیس جمهور جمهوری قزاقستان - رهبر ملت نورسلطان نظربایف بنیانگذارنظام دولتی جمهوری قزاقستان

نخستین رئیس جمهور  جمهوری قزاقستان - رهبر ملت نورسلطان نظربایف بنیانگذارنظام دولتی جمهوری قزاقستان

امروز در سراسر جهان شناخته شده، که پیشرفت موفق جمهوری قزاقستان در طول سالهای استقلال دولتی، یک شایستگی شخصی نخستین رئیس جمهور جمهوری قزاقستان - رهبر ملت نورسلطان نظربایف است.
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در دسامبر 1991 ، نخستین رئیس جمهور  قزاقستان -نورسلطان نظربایف مسئولیت کامل توسعه کشور را به عهده گرفت و مطمئن ترین راه  ریفورم   تدریجی  دولت مستقل جوان را انتخاب کرد.
در همان سالهای اول استقلال در قزاقستان ، قانون اساسی جمهوری قزاقستان به تصویب رسید ، پول ملی و سایر خصوصیات یک کشور مستقل از جمله پرچم، نشان و سرود ملی معرفی شد. نیروهای مسلح کشور ایجاد شد. مرز دولتی جمهوری قزاقستان با تمام کشورهای همسایه به صورت قانونی ثبت شد.
در اولین دشوارترین مرحله در شکل گیری نظام دولتی جمهوری قزاقستان، تصمیم عینی رهبری کشور متمرکز ساختن قدرت در یک نهاد کلیدی بود. این به طور طبیعی به نهاد ریاست جمهوری تبدیل شد. کار دقیق این نهاد تا به امروز کار مؤثر در قزاقستان را تامین می کند: دولت مسئول، پارلمان حرفه ای ، قوه قضاییه مستقل و دستگاه های اجرایی خودگردان در مناطق.
به لطف این دستاوردها ، امروز قزاقستان با اطمینان در بین رهبران سریعترین اقتصاد در حال رشد جهان است. به عنوان مثال، اگر در طلوع استقلال جمهوری قزاقستان سرانه تولید ناخالص داخلی   کمی بیشتر از 700 دلار آمریکا یی بود ، پس از پایان سال 2019 ، این رقم از 12 هزار دلار آمریکا فراتر رفته است. نمونه دیگر موفقیت اقتصادی بالای قزاقستان ، رهبری آن در رتبه بندی آژانس های پیشرو در جهان است ، یعنی: در سال 2019 ، با متوسط رشد تولید ناخالص داخلی  در جهان 3.8٪ ، در قزاقستان 4٪ بود.
مبانی اساسی ایده های عالی  رهبر ملت نورسلطان نظربایف پروژه های استراتژی های بلند مدت توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری قزاقستان است که توسط وی ساخته شده است. اولین آنها - استراتژی "قزاقستان - 2030" ، که در سال  1997 برای اجرا  تصویب شد ، هدف آن  - ورود قزاقستان تا سال 2030 به لیست 50 کشور پیشرفته جهان بود. این کار قبل از برنامه و با موفقیت تا پایان سال 2012 انجام شد. از آن زمان ، جمهوری قزاقستان به اجرای وظیفه اصلی بعدی - استراتژی "قزاقستان - 2050" شروع کرده است،  تا قزاقستان الی سال 2050  در فهرست  30 قدرت پیشرو جهان قرار گیرد.
 نخستین رئیس جمهور  جمهوری قزاقستان توجه بیشتری به تامین امنیت ملی این کشور می کند. بدین منظور ، قزاقستان برای تقویت همکاری با همه کشورها ، سیاست خارجی چند بعدی متعادل را دنبال می کند.
چنین سیاستی برای جمهوری قزاقستان موقعیت قدرت منطقه ای پیشرو را فراهم کرد، که نقش مهمی در فعالیت های سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا،    سازمان همکاری های اسلامی (OIC )، سازمان همکاری شانگهای (SCO ) ، بانک جهانی (WB ) ، صندوق بین المللی پول (IMF ) و  سایر سازمان های بین المللی و نهاد های مالی جهانی ایفا می کند.
 رهبر ملت نورسلطان نظربایف استراتژیست و معمار اصلی فرآیندهای ادغام در فضای اوراسیا است. به ابتکار وی، سازمان هایی مانند: اتحادیه گمرکی و فضای اقتصادی واحد قزاقستان ، روسیه، بلاروس و از سال 2015 اتحادیه اقتصادی اوراسیا با موفقیت فعالیت میکند.
در پرتو  ابتکارات مهم صلح آمیز  نخستین رئیس جمهور  جمهوری قزاقستان ، در سال 2010 ، جمهوری قزاقستان برای اولین بار در تاریخ  خویش  و تاریخ   کشورهای مشترک المنافع (CIS ) با افتخار بین المللی به ریاست سازمان امنیت و همکاری در اروپا (OSCE ) رسید  و در اول دسامبر همان سال اجلاس سران   دولتهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا در آستانه  برگزار شد.
نماد پیروزی دوره ای فعالیت های  نخستین رئیس جمهور  جمهوری قزاقستان ، نورسلطان نظربایف ، بنا نهادن پایتخت جدید قزاقستان - شهر آستانه ، اکنون شهر نور سلطان است. تا به امروز ، پایتخت جدید جمهوری قزاقستان به یکی از زیباترین و راحت ترین بزرگ شهر های  قاره اوراسیا تبدیل شده است ، جایی که انجمن های جهانی با موضوعات جهانی و منطقه ای ، مهمترین رویدادهای علمی ، ورزشی و فرهنگی بین المللی برگزار می شود.
در سیاست رهبر ملت  حوزه روابط بین قومی جایگاه ویژه ای دارد. نمایندگان بیش از 130 ملیت در قزاقستان زندگی می کنند. نورسلطان نظربایف این عامل را به یک گنج گرانقیمت  کشور تبدیل کرد. در پرتو  سیاست عاقلانه او ، قزاقستان توانست بر تمام دشواری های دوره گذار غلبه کند و از درگیری ها ی قومی جلوگیری کند. نخستین رئیس جمهور جمهوری قزاقستان یک نهاد منحصر به فرد - مجمع مردم قزاقستان ایجاد کرد ، که وظیفه اصلی آن تامین برابری حقوق و آزادی شهروندان جمهوری است ، فارغ از ملیت ، زبان ، مذهب ، عضویت در گروه های اجتماعی و غیره.
نخستین رئیس جمهور قزاقستان ایده برگزاری کنگره های منظم رهبران ادیان جهانی و سنتی را در پایتخت کشور آغاز کرد. تاکنون شش کنگره  چنین در قزاقستان برگزار شده است: اولین در سال 2003 ، دوم در سال 2006 ، سوم در سال 2009 ، چهارمین در سال 2012 و پنجمین در سال 2015. کنگره ششم  کار خود را در 11 اکتوبر 2018 با موفقیت به پایان رساند.

امروز، برای همه قزاقستانی ها و نمایندگان جامعه جهانی، در سطح جهان نخستین  رئیس جمهور جمهوری  قزاقستان ، رهبر ملت - نورسلطان نظربایف ، به عنوان یک چهره برجسته در سیاست های صلح بین المللی و همگرایی جهانی شناخته شده است.