صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار در ولسوالی سنگین هلمند؛ دست‌کم 23 غیرنظامی کشته و 15 غیر نظامی زخمی شدند

انفجار در ولسوالی سنگین هلمند؛ دست‌کم 23 غیرنظامی کشته و 15 غیر نظامی زخمی شدند

افغانستان‌ما: مسئولان محلی ولایت هلمند در جنوب کشور می‌گویند که در انفجار یک موتر بمب گذاری شده و پرتاب چند راکت از سوی گروه طالبان بر بازار ولسوالی سنگین ولایت هلمند، دست‌کم 23 نفر کشته و 15 نفر دیگر زخمی شده‌اند.
دفتر والی هلمند در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که این انفجار حوالی ساعت ۹ صبح دیروز (دوشنبه، 9 سرطان) در باراز ولسوالی سنگین توسط یک موتر بمبگذاری شده و پرتاب چهار راکت صورت گرفته است .
در خبرنامه دفتر والی هلمند آمده که این انفجار در ساحه "زور بازار" ولسوالی سنگین این ولایت رخ داده و ا بتدا چهار راکت به محل اصابت کرده و بعد از آن یک موتر بمب گذاری در همان محل منفجر شده است.
دفتر والی هملند گفته که این حمله هنگام برگزاری یک میله عنعنوی رخ داده و در آن دو عضو گروه طالبان نیز کشته شده‌اند.
ریاست جمهوری کشور با نشر اعلامیه‌ای این حمله را محکوم کرده و آن را عمل "وحشیانه" و "غیر انسانی" خوانده است.
در اعلامیه ریاست جمهوری آمده که "دولت جمهوری اسلامی افغانستان یکبار دیگر از طالبان می خواهد که از جنگ و خشونت دست بکشند و خواست مردم افغانستان را که ختم جنگ و آغاز مذاکرات است، بپذیرند."
سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز با نشر اعلامیه‌ای این حمله را محکوم کرده و گفته که " بدون تردید این عمل وحشیانه یک جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به حساب می آید که باید در پروند قطور جنایتکاران و مسببان آن ثبت گردد. "
آقای دانش افزوده که "در حالی که در آستانه مذاکرات بین الافغانی قرار داریم و گروه طالبان در توافقنامه میان ایالات متحده و این گروه تعهد به کاهش خشونت ها کرده اند، دست زدن به چنین جنایتی می تواند روند صلح را به مخاطره بیندازد."
معاون دوم ریاست جمهوری گفته که "انتظار مردم افغانستان این است که تلاش‌های صورت گرفته منجر به صلح و امنیت گردد. در غیر آن صورت همه باورها به صلح از بین خواهد رفت و ما در یک چرخه دیگر از افزایش خشونت و جنگ گرفتار خواهیم گردید."
ولسوالی سنگین از ولسوالی‌های ناامن ولایت هلمند به شمار می‌رود. این ولسوالی چندین بار بین نیروهای امنیتی و گروه طالبان دست به دست شده است.