صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث: سیلاب یک میلیون و 300 هزار شهروند را تهدید می‌کند

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث: سیلاب یک میلیون و 300 هزار شهروند را تهدید می‌کند

افغانستان‌ما: وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی اعلام کرد که بررسی‌های این اداره نشان می‌دهد که خطر جاری شدن سیلاب در فصل بارندگی‌ها، یک میلیون 300 هزار نفر را در کشور تهدید می‌کند.
غلام بهاءالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی دیروز (یکشنبه، 8 سرطان) در یک کنفرانس خبری در هرات گفت که 160 هزار نفر از کسانی که در معرض تهدید سیلاب قرار دارند، ساکن ولایت هرات هستند.
او افزود که تخریب جنگل‌ها، غصب زمین‌های حریم رودخانه‌ها، تخریب بستر رودخانه‌ها و تخریب بخش‌هایی که زیرپوشش گیاهان است، از مهم‌ترین عوامل افزایش خطر سیلاب در کشور به شمار می‌رود.
آقای جیلانی گفت که وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث از همین اکنون آمادگی‌ها برای مهار و مقابله با سیلاب‌های احتمالی در فصل بارندگی را روی دست گرفته و تهدیدهای سیلاب در افغانستان پس از بررسی‌های این وزارت، در اطلس تهدیدهای سیلاب گنجانده شده است .
وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث گفت که حکومت برنامه‌هایی برای کمک به آسیب دیدگان سیلاب روی دست دارد و به همین منظور روز شنبه، روند توزیع یک هزار تُن گندم به آسیب دیدگان سیلاب‌ها در هرات آغاز شده است. او افزود که این کمک‌ها به گونه شفاف و عادلانه توزیع خواهد شد.
وحید قتالی، والی هرات در این نشست خبری بر افزایش کمک‌های حکومت مرکزی برای حمایت از آسیب دیدگان سیلاب تأکید کرد. او گفت که هرات به 12 هزار متریک تنُ گندم نیاز دارد .
جاری شدن سیلاب در بخش‌های مختلف کشور همه ساله حوادث مرگباری را به وجود می‌آورد. اما عدم رسیدگی سریع به آسیب دیدگان و نبود تدابیر لازم برای جلوگیری از سیلاب، بارها انتقاداتی را علیه مقامات مسئول برانگیخته است.