صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت داخله: از استخدام افراد زیر سن در صفوف پولیس جلوگیری می‌شود

وزارت داخله: از استخدام افراد زیر سن در صفوف پولیس جلوگیری می‌شود

افغانستان‌ما: وزارت امور داخله در واکنش به گزارش سالانه وزارت امور خارجه امریکا در مورد سوء استفاده از کودکان و بچه‌بازی در بین نیروهای امنیتی گفته که در این زمینه اقداماتی را روی دست گرفته است.
این وزارت دیروز (یکشنبه، 8 سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته که به هدف جلوگیری از استخدام افراد زیر سن در صفوف پولیس و به سلسه اقدامات قبلی، ریاستی را به نام "امنیت داخلی" ایجاد کرده که طرز رفتار و سلوک پولیس و جلوگیری از استخدام کودکان را به گونه جدی نظارت می‌کند.
وزارت داخله همچنین افزوده که برای شناسایی هویت و مشخصات پولیس سیستم "اپس" را ایجاد کرده که یکی از اهداف آن، جلوگیری از استخدام افراد زیر سن ۱۸ در صفوف پولیس ملی است و گفته که تاکنون 80 درصد از منسوبان پولیس در این سیستم ثبت شده‌اند.
وزارت داخله اطمینان داده  که روند اصلاحات در صفوف نیروهای پولیس به گونه جدی ادامه دارد و رهبری این وزارت برای بهترشدن روند کاری تلاش می‌کند .
وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه‌اش درباره قاچاق انسان گفته است که گزارش‌های پی‌هم درباره بچه‌بازی توسط نیروهای اردو، پولیس و مسئولان محلی پولیس افغانستان وجود دارد، اما هرگز کسی در پیوند به آن مورد پی‌گرد قرار نگرفته است .
در این گزارش گفته شده که نهادهای امنیتی افغانستان همواره بچه‌بازی در صفوف نیروهای و استخدام کودکان را به عنوان سرباز، انکار کرده‌اند .
طبق این گزارش، برخی از قربانیان قاچاق انسان مجبور به برقراری رابطه جنسی در بدل پی‌گیری پرونده‌ ‌شان می‌شوند .
وزارت خارجه امریکا گفته که اگر قربانیان قاچاق انسان برای افشای قاچاق‌بران تلاش کنند، مورد تجاوز قرار می‌گیرند و یا هم بازداشت می‌شوند .
در این گزارش هم‌چنان گفته شده که نهادهای غیردولتی به دلیل نبود حمایت مناسب، قاچاق‌چیان انسان را برای پی‌گرد عدلی و قضایی معرفی کرده نمی‌توانند و قربانیان نیز به ارتکاب "جرایم اخلاقی" محکوم می‌شوند .
وزارت خارجه امریکا حکومت را متهم کرده که به حداقل معیارها برای امحای قاچاق انسان دست نیافته است . بچه‌بازی در کود جزای جدید جرم‌انگاری شده، اما تاکنون کسی در پیوند به این جرم محاکمه نشده است.