صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۷ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دفتر والی ننگرهار: حاصلات خرما امسال پنج برابر افزایش داشته است

دفتر والی ننگرهار: حاصلات خرما امسال پنج برابر افزایش داشته است

افغانستان‌ما: دفتر والی ننگرهار در شرق کشور اعلام کرده حاصلات خرما در این ولایت امسال نسبت به سال گذشته، پنج برابر افزایش داشته است.
بر اساس اعلامیه‌ای که دفتر والی ننگرهار دیروز (یکشنبه، 8 سرطان) منتشر کرده، حاصلات خرما در این ولایت به دلیل توجه به باغ‌های خرما، افزایش یافته است.
در اعلامیه دفتر والی ننگرهار آمده که در سال جاری در این ولایت 40 زمین باغ خرما ایجاد شده و هم‌اکنون دو هزار و 700 باغ خرما در این ولایت وجود دارد.
دفتر والی ننگرهار افزوده که در این باغ‌ها، هفت نوع خرما تولید می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که امسال 10 هزار کیلوگرام خرما در این ولایت تولید شود.  سال گذشته حاصلات خرمای ننگرهار دو هزار کیلوگرام اعلام شده بود .
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری سال گذشته در همین ماه اعلام کرد که افغانستان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۱۸ هزار و ۷۶۰ تن خرما به ارزش ۹.۲ میلیون دالر امریکایی واردات داشته است .
این وزارت با اعلام خبر تأییدی طرح ملی احداث باغ‌های خرما از سوی شورای عالی اقتصادی گفته بود که ۱۵٫۱۱ میلیون دالر امریکایی را روی ساخت باغ‌های خرما سرمایه‌گذاری می‌کند .
کشت خرما از زمان‌های قدیم به شکل خودرو و عنعنه‌ای در ولایت‌های ننگرهار، لغمان، فراه، نیمروز، ‌هلمند، قندهار و خوست رایج بوده و توسط تخم تکثیر می‌شود. شرایط اقلیمی ولایت‌های یاد شده برای کشت و حاصل‌دهی خرما بسیار مساعد است.