صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیروهای هوایی تجمع بزرگ طالبان در ولایت سرپل را هدف حمله قرار دادند

نیروهای هوایی تجمع بزرگ طالبان در ولایت سرپل را هدف حمله قرار دادند

مقام‌های نظامی و منابع محلی در ولایت سرپل در شمال  کشور می‌گویند که یک تجمع بزرگ گروه طالبان را در روستای "کته قلعه" ولسوالی "سوزمه قلعه ولایت سرپل هدف حمله هوایی قرارداده‌اند. به گفته این مقام‌ها در این تجمع رهبران محلی طالبان حضور داشتند .
قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور با همرسانی عکس‌هایی از این حمله در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که در آن تجمع "ملا مزمل، معاون خود خوانده وزارت دفاع طالبان نیز حضور داشته است ."
صبغت‌الله پهلوانزداه، ولسوال سوزمه قلعه نیز به رسانه‌ها گفته که روستای مورد حمله زیر کنترل طالبان است و یک تجمع بزرگ طالبان که به احتمال زیاد جلسه سران طالبان در بخش شمال بوده هدف قرار گرفته است .
او گفت که بعد از این حمله مسیر این منطقه بر روی تردد افراد و موترها مسدود شده و طالبان به موترهایی که از این منطقه به دیگر مناطق می‌رفتند اجازه خروج از ولسوالی را نمی‌دهند .
آقای پهلوانزاده افزوده که شبکه مخابراتی نیز اکنون قطع شده و از شمار تلفات گروه طالبان اطلاعی در دست نیست. او می‌گوید که از سرنوشت ملا مزمل هم که براساس گزارش‌ها در این نشست شرکت داشت، اطلاعی در دست نیست .
ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل نیز انجام این حمله را تایید کرده و گفته که یک نشست بزرگ طالبان شنبه شب در روستای کته قلعه برگزار شده بود که هدف قرار گرفته است . او گفته که گزارش‌های ابتدایی می‌رساند که به افراد گروه طالبان تلفات زیاد وارد شده است .
هرچند که تاکنون آمار رسمی از تلفات طالبان در این حمله هوایی نشر نشده ولی برخی منابع گفته‌اند که ده‌ها جنگجوی گروه طالبان در این حمله کشته شده‌اند . طالبان تاکنون در این باره واکنشی نشان نداده است .
با توجه به اینکه هم دولت افغانستان و هم طالبان اعلام کرده‌اند که برای نشست بین الافغانی آمادگی دارند، اما در روزهای اخیر سطح خشونتها در کشور افزایش یافته است .
شورای امنیت ملی کشور هفته پیش اعلام کرد که طالبان در یک هفته با انجام ۴۲۲ عملیات نظامی در ۳۲ ولایت کشور خون‌بارترین هفته را در ۱۹ سال گذشته رقم زده‌اند. طالبان کشته شدن این تعداد سرباز را رد کرده و آنرا "تبلیغات دولت" خوانده‌اند .
شورای امنیت ملی گفته بود که در این عملیات‌ها، ۲۹۱ نیروی امنیتی  کشته شده‌اند که با این حساب به طور متوسط تلفات روزانه نیروهای امنیتی دستکم به ۴۱ سرباز در روز می‌رسد. شورای امنیت ملی در همین حال از زخمی شدن ۵۵۰ سرباز دیگر در این مدت نیز خبر داده و افزوده بود که ۱۴۸ غیر نظامی هم در این عملیات‌های طالبان کشته و زخمی شده‌اند .
این نهاد افزوده بود که گروه طالبان با همه تعهداتش و "با وجود حسن نیت از سوی دولت به ریختن خون افغان‌های مسلمان" ادامه داده و این گروه "در تعهدات شان ناکام مانده‌اند و هیچ‌گونه حسن نیتی برای صلح نشان نداده است ."