صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست جمهوری: احتمال دارد مذاکرات بین‌الافغانی در ماه جولای آغاز شود

ریاست جمهوری: احتمال دارد مذاکرات بین‌الافغانی در ماه جولای آغاز شود

افغانستان‌ما: صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که احتمال دارد مذاکرات دولت افغانستان با گروه طالبان، در ماه جولای (ماه آینده میلادی) آغاز شود.
آقای صدیقی دیروز (شنبه، 7 سرطان) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که دولت افغانستان امیدوار است که این مذاکرات هرچه زودتر آغاز شود.
او افزود که حکومت افغانستان با رها کردن سه هزار و 895 زندانی گروه طالبان، بزرگترین گام را برای آغاز مذاکرات و کاهش خشونت برداشته است.
سخنگوی ریاست جمهوری تأکید کرد که گروه طالبان براساس توافق‌نامه صلح، باید خشونت‌ها را کاهش می‌داد، اما برعکس خشونت‌ها را افزایش داده است .
آقای صدیقی گفت که تمام آماد‌گی‌ها برای مذاکرات بین‌الافغانی گرفته شده است، اما گروه طالبان تاکنون هیچ گونه اقدامی را برای شروع مذاکرات صلح انجام نداده است .
او افزایش خشونت‌ها را مأیوس‌کننده خواند و از گروه طالبان خواست که مردم افغانستان و جامعه جهانی را برای تأمین صلح مأیوس نکند .
سخنگوی ریاست جمهوری تأکید کرد که دولت به تأمین صلح در کشور متعهد است و در راستای صلح گام‌های بلندی را برداشته است .
صدیقی افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان را مایه‌ نگرانی مردم توصیف کرد و گفت که "تداوم خشونت‌ها فضای اعتماد برای آغاز گفتگوهای صلح را خدشه‌دار خواهد کرد . "
به گفته صدیق صدیقی، هیأت مذاکره کننده دولت برای آغاز مذاکرات صلح آماده است و هیچ‌گونه‌ ممانعتی برای شروع مذاکرات صلح از سوی دولت وجود ندارد .
براساس توافق‌نامه صلح که بین امریکا و گروه طالبان در دهم حوت سال گذشته امضا شد، پنج هزار زندانی طالبان باید از زندان‌های دولت افغانستان و یک هزار زندانی دولت از زندان‌های طالبان آزاد می‌شدند. اما گروه طالبان تاکنون حدود 600 زندانی طالبان را رها کرده است.
سی‌ان‌ان به تازگی گزارش داده که دولت امریکا در حال نهایی‌سازی طرح خروج چهار هزار سرباز امریکایی از افغانستان است .
صدیق صدیقی در واکنش به این گزارش گفت که مناسبات افغانستان و امریکا براساس تعهدات دوجانبه‌ دو دولت استوار می‌باشد و شمار سربازان امریکایی تعیین‌کننده مناسبات بین دو کشور نیست .
سخنگوی ریاست جمهوری افزود که انتظار دولت افغانستان این است که حضور مأموریت حمایت قاطع و آموزش و مشورت به نیروهای امنیتی از خروج نیروهای امریکایی متأثر نشود .
آقای صدیقی تأکید کرد که تعهدات جامعه جهانی و مأموریت حمایت قاطع از نیروهای امنیتی افغانستان پابرجا است .
او با بیان اینکه افغانستان در خط مقدم نبرد علیه هراس‌افگنان قرار دارد و هنوز هم گروه‌های تروریستی در منطقه فعال‌‌اند، افزود که اهداف مبارزه برای امنیت افغانستان و متحدانش تغییر نکرده است .