صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیویارک تایمز: روسیه به طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان پاداش داده است

نیویارک تایمز: روسیه به طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان پاداش داده است

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز گزارش داده که طبق تحقیقات مقامات اطلاعاتی امریکا، یک واحد اطلاعاتی نظامی روسیه در جریان مذاکرات صلح، به صورت مخفیانه به به شبه‌‌نظامیان مرتبط به طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی مستقر در افغانستان از جمله سربازان امریکایی را هدف قرار دهند.
این اطلاعات در نتیجه بازجویی جنگجویان گروه طالبان و سایر مجرمان اسیر در افغانستان تهیه شده و در ماه مارچ در اختیار دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا قرار داده شده است.
گزارش نیویارک تایمز روز جمعه، ششم سرطان، نشر شده است. سفارت روسیه در امریکا این گزارش را رد کرده و محتوای آن را جعلی خوانده است .
طبق گزارش نیویارک تایمز، امریکا از ماه‌ها به این سو به این نتیجه رسیده است که یک واحد اطلاعاتی روسیه که تلاش‌هایی را برای ترور و دیگر عملیات سری در اروپا نیز انجام داده است، به صورت پنهانی در پی حملات موفقانه جنگجویان علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی، آن‌ها را حمایت مالی کرده است .

در این گزارش گفته شده که براساس اطلاعات مقام‌های اطلاعاتی امریکا این پول‌ها به جنگجویان طالبان در افغانستان و گروه‌هایی که از سوی آن‌ها حمایت می‌شوند، پرداخته شده است .
در جریان سال گذشته میلادی حدود ۲۰ نیروی امریکایی در افغانستان کشته شده‌اند . هنوز روشن نیست گروه‌هایی که از سوی روسیه پاداش مالی دریافت کرده‌اند، نقشی در کشتن آن‌ها داشته‌اند یا خیر .
در این گزارش گفته شده که نتیجه تحقیقات سازمان اطلاعاتی امریکا به دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، پیش‌کش شده است و شورای امنیت ملی امریکا نیز در ماه مارچ میلادی روی آن در نشستی بحث کرده‌اند .
هرچند گفته شده که کاخ سفید فهرستی از واکنش‌ها را در برابر اقدام روسیه آماده کرده، اما تاکنون در این خصوص به صورت عملی اقدامی نکرده است .
با این حال، کرملین در واکنشی به این گزارش گفته که از این برنامه اطلاع نداشته است. سفارت روسیه در واشنگتن نیز یافته‌های این گزارش را رد کرده است .