صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت اطلاعات و فرهنگ قرارداد ترمیم ۱۲ آبده‌ تاریخی را با شرکت انکشاف ملی امضا کرد

وزارت اطلاعات و فرهنگ قرارداد ترمیم ۱۲ آبده‌ تاریخی را با شرکت انکشاف ملی امضا کرد

وزارت اطلاعات و فرهنگ قرارداد تطبیق ۱۲ پروژه‌ ترمیم آبدات تاریخی را به هزینه‌ی مجموعی ۱۲۲ میلیون افغانی با شرکت انکشاف ملی امضا کرد .
محمدطاهر زهیر، سرپرست و نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ دیروز(شنبه، ۷ سرطان) در مراسم امضای این قرارداد گفت که این پروژه‌ها در هفت ولایت کشور تطبیق خواهد شد .
ترمیم تخت رستم در سمنگان، ترمیم اساسی قلعه چگنی در نیمروز، ترمیم ساختمان مسجد حاجی شهید واقع بندر امام صاحب قندوز، ترمیم اساسی طاق بست هلمند، ترمیم زیارت شهیدان هلمند و ترمیم ساختمان زیارت ابن حبان بستی قلعه بست هلمند از پروژه‌هایی است که قرارداد تطبیق آن دیروز به امضا رسیده است .
همچنان ترمیم راه ورودی چاه بست مرکز قعله بست هلمند، ترمیم یخچال تنور قلعه بست هلمند، ترمیم اساسی آرامگاه محمدغازی در ولسوالی زنده جان هرات، ترمیم حوض مزاد خان در هرات، ترمیم مسجد باغ قلعه فتوح واقع ناحیه هفتم شهر کابل و ترمیم مدرسه شهباز خان در ولسوالی اندخوی فاریاب از دیگر پروژه‌هایی است که قرارداد تطبیق آن میان وزارت اطلاعات و فرهنگ و شرکت انکشاف ملی به امضا رسیده است .
آقای زهیر امضای این قرارداد را گام "ارزشمند در راستای ترمیم آبدات تارخی و باستانی" خوانده و گفته است که در بسیاری از ولایت‌های کشور آبدات تاریخی با خطر مواجه است و به ترمیم، حفاظت و توجه جدی نیاز دارد .
براساس اعلامیه‌ وزارت اطلاعات و فرهنگ، سرپرست این وزارت از مسئولان مربوطه در ولایت‌ها خواسته که در راستای ترمیم آبدات تاریخی با شرکت ساختمانی تطبیق‌کننده، همکاری و هماهنگی داشته باشند .
در همین حال، عبدالرحمان عطاش، رئیس اجرایی شرکت انکشاف ملی نیز گفته که در هماهنگی با مسئولان مربوطه‌ وزارت اطلاعات و فرهنگ به‌ویژه ریاست حفظ و ترمیم آبده‌های تاریخی، کار ترمیم آبدات تاریخی مورد نظر را به پیش خواهند برد.