صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۰ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رویترز: کمک یک میلیارد دالری امریکا به نیروهای امنیتی افغانستان قطع نشده است

رویترز: کمک یک میلیارد دالری امریکا به نیروهای امنیتی افغانستان قطع نشده است

افغانستان‌ما‌: خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در دولت امریکا گزارش داده که کمک یک میلیارد دالری امریکا به نیروهای امنیتی افغانستان، قطع نشده است .
این خبرگزاری در گزارشی که دیروز (چهارشنبه، ۳۱ ثور) منتشر کرده، به نقل از چندین منبع نوشته که پنتاگون تمایلی به قطع وجوه اعلام شده از سوی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، نشان نداده و مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، رهنمودی برای کاهش این مقدار پول، تهیه نکرده است .
بعد از افزایش تنش‌های انتخاباتی میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه پیشین، وزیر امور خارجه امریکا در چهارم ماه حمل سال جاری خورشیدی وارد کابل شد تا اختلافات انتخاباتی را حل کند .
اما بعد از ناکام شدن تلاش‌هایش، در بازگشت به امریکا اعلام کرد که کشورش یک میلیارد دالر از کمک‌هایش به افغانستان را به دلیل اختلاف میان آقایان اشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر نتایج انتخابات، قطع می‌کند .
رویترز در گزارش خود آورده که هنوز مشخص نیست که چرا این کاهش در کمک‌ها صورت نگرفته؛ آیا اداره دونالد ترامپ تصمیم گرفته که این مقدار پول را کاهش ندهد و یا اینکه ناهماهنگی میان وزارت خارجه و دفاع وجود داشته است .
یکی از معاونان کنگره امریکا به رویترز گفته برای سال جاری هیچ کاهشی در بودجه وزارت دفاع امریکا به وجود نیامده است .
دو مقام امریکایی نیز به رویترز گفته‌اند که هیچ گونه کاهشی در کمک امریکا به نیروهای امنیتی افغانستان به وجود نیامده است .
رویترز این گزارش را به نقل از دو معاون کنگره، دو مقام حکومت امریکا و یک منبع آگاه از این موضوع تهیه کرده که همه به شرط ناشناس ماندن، صحبت کرده‌اند .
وزارت خارجه امریکا در این مورد اظهار نکرده، اما یکی از سخنگویان پنتاگون به رویترز گفته که آنها با وزارت خارجه در این مورد کار کرده‌اند .
این در حالی است که به تازگی اختلافات انتخاباتی در کشور پایان یافت و رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، توافق‌نامه سیاسی امضا کردند. بر اساس این توافق‌نامه آقای عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه ملی را به عهده گرفت .
وزیر خارجه امریکا بعد از امضای این توافق‌نامه، در یک تماس تلفنی با رئیس جمهور و رئیس شورای عالی مصالحه ملی، از امضای این توافق‌نامه استقبال کرد .