صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خلیل‌زاد: به طالبان گفتم تمام جوانب باید خشونت را کاهش بدهند

خلیل‌زاد: به طالبان گفتم تمام جوانب باید خشونت را کاهش بدهند

افغانستان‌ما: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، می‌گوید که در دیدارش با مقامات طالبان در دوحه، گفته است که "تمام جوانب باید خشونت را کاهش دهند ."
آقای خلیل‌زاد بامداد امروز (پنجشنبه، اول جوزا) در یک رشته تویت گفت که در سفرش به قطر، سه ملاقات سازنده با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و اعضای کمیسیون سیاسی گروه طالبان داشته و گفته که مردم افغانستان سالهاست هزینه جنگ را تحمل کرده‌اند .
او افزوده که در این دیدارها تاکید کرده که توافق‌نامه‌ صلح امریکا و طالبان درهم پیوسته است که شامل مواردی چون تعهدات ضد تروريسم، مذاکرات بین الافغانی، خروج نیروها و کاهش تدریجی خشونت که منجر به آتش بس دائمی شود، می‌شود .
آقای خلیل‌زاد گفته که "تمام جوانب درهمه موارد، بشمول آزادی زندانیان توسط حکومت افغانستان و طالبان، الزامات تطبيقی دارند ."
نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته که در دیدار با اعضای کمیته سیاسی طالبان همچنین در مورد حملات اخیر آنها و دستور رئیس جمهور غنی مبنی بر آغاز حملات تهاجمی نیروهای امنیتی و آزادی شهروندان ربوده شده امریکا صحبت کرده است .
او افزوده که طالبان تعهد شان را به تطبیق توافق‌نامه و ردیابی شهروندان امریکایی ابراز کردند و گفتند که در مورد قدم بعدی، با رهبری خود مشوره می‌کنند .
وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرده بود که دور تازه سفر آقای خلیل‌زاد دوشنبه هفته جاری آغاز شده و او در دوحه با طالبان در مورد اجرای توافق‌نامه صلح، آغاز مذاکرات بین الافغانی و کاهش خشونت گفتگو می‌کند .