صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ به همکارانش: نمایش پایان جنگ افغانستان را انجام دهید تا برنده جایزه صلح نوبل شوم

ترامپ به همکارانش: نمایش پایان جنگ افغانستان را انجام دهید تا برنده جایزه صلح نوبل شوم

شبکه خبری ان‌بی‌سی امریکا در گزارشی گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به همکارانش "به طور خصوصی" فشار آورده تا نمایشی از ختم جنگ افغانستان ترتیب دهند تا عملی‌شدن قول انتخاباتی‌اش را نشان دهد و "جایزه صلح نوبل باید به او داده شود ."
شبکه ان‌‌بی‌سی مریکا دیروز (سه شنبه، ۱۹حمل) فاش کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا دو هفته پیش به طمع بدست آوردن جایزه صلح نوبل، مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ را با یک اخطار به کابل فرستاد .
دو مقام فعلی و پیشین مطلع به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفتند که آقای ترامپ به طور خصوصی به همکارانش فشار آورده بود که با ترتیب یک نمایش پرآوازه برای او در توافق صلح و ختم جنگ افغانستان، او جایزه صلح نوبل را ببرد .
اما یک مقام ارشد گفته که مشاوران رئیس جمهور به او گفتند که صلح افغانستان "یک روند کند، لرزان و زشت" دارد و رئیس جمهور نباید با یک توافق شکننده خود را مواجه سازد .
سه روز پیش نیز خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع در واشنگتن خبر داد که کاهش یک میلیاردی کمک‌های امریکا از "بودجه سه ربع سال جاری" نیروهای امنیتی افغانستان، کسر خواهد شد .
بیشتر این کمک برای پرداخت معاش، غذا، تیل، تجهیزات و زیرساختها برای حمایت از سربازان اردو و پولیس افغانستان مصرف می‌شود .
این مقام‌ها گفتند که ‌آقای ترامپ شخصا پیام اخطار را قبل از این که مایک پومپو وارد کابل شود، داده بود .
این مقام‌ها گفتند که دونالد ترامپ از برآورده نشدن انتظاراتش عصبانی است .
سخنگویان کاخ سفید، وزارت خارجه امریکا و مایک پومپئو در این مورد اظهار نظری نکردند .
به گفته مقامات، پومپئو به عبدالله گفته بود که "او باید از غنی حمایت کند." و پیام رئیس جمهور امریکا را رسانده که "تنها یک تیم از کابل" بیاید .
عبدالله عبدالله نیز از جلساتش با مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا یاد کرد و گفته بود که پومپئو "به قصد میانجیگری نیامد"، بلکه خواست "برای حل فوری بحران سیاسی جدا تاکید کند. همچنین آقای عبدالله گفت که پومپئو از او و آقای غنی خواسته که خودشان راه‌حل پیدا کنند: "طریق و روش‌اش را به ما گذاشتند ."
ان بی سی گزارش می‌دهد که یک مقام دیگر گفت که واشنگتن "امیدوار" بود که اخطار رئیس جمهور امریکا موثر واقع شود .
این مقام‌ها گفتند که دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر از برآورده نشدن انتظاراتش در افغانستان عصبانی است .
اما دو طرف اختلافات، غنی و عبدالله، پیشنهاد از "خودگذری" پومپئو را نپذیرفتند و اختلافات حل نشده مانده است .
آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا نیز روز دوشنبه در توییتی نوشته که کمک‌های جهانی نمی‌تواند به همین شکل به افغانستان ادامه یابد .
در این توییت آمده که ادامه کمک‌های بین‌المللی مستلزم یک دولت فراگیر در افغانستان است .