صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

متین بیگ: طالبان خواستار رهایی ۱۵ فرمانده شان هستند

متین بیگ: طالبان خواستار رهایی ۱۵ فرمانده شان هستند

افغانستان‌ما: متین بیگ، رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی و عضو هیات مذاکره کننده دولت افغانستان می‌گوید که گروه طالبان خواستار رهایی ۱۵ فرمانده شان هستند و به همین دلیل پروسه رهایی زندانیان طالبان به تعویق افتاده است .
آقای بیگ که امروز (دوشنبه، ۱۸حمل) در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت دولت افغانستان نمی‌تواند زندانیانی را که در کشتار مردم دست داشته‌اند، رها کند .
او افزود که دولت آماده رهایی زندانیان طالبان است اما این گروه به لجاجت‌ ادامه می‌دهد. آقای بیگ گفت" لجاجت هم یک حد و حدود دارد. هر چیزی را ما نمی‌توانیم بیش‌تر از این تحمل کنیم. ما می‌خواهیم که صلح بیاید در این مملکت. صلح را از یک جایی شروع کنیم. یک تعداد زندانیان آماده‌اند و ما آماده هستیم که آزاد کنیم. اول از کسانی شروع کنیم که خطر کم‌تر به جامعه دارند. اگر واقعا طالبان صلح می‌خواهند، چرا لبیک نمی‌گویند؟ »
رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که هرچند رهایی پنج هزار زندانی طالبان تعهد حکومت امریکا بوده نه حکومت افغانستان ، اما حکومت برای رها کردن پنج هزار زندانی طالبان به دلیل خواست مردم افغانستان برای رسیدن به صلح انعطاف نشان داده است .
او گفت رهایی زندانیان طالبان با توجه به کاهش خشونت در کشور و به صورت تدریجی خواهد بود و حکومت در گام اول آماده رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان است .
بر اساس توافق امریکا و طالبان، برای آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی باید ۵ هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت افغانستان و یک هزار شهروند کشور که در اسارت طالبان هستند، رها شوند .
اما دولت افغانستان اعلام کرد که این زندانیان را مشروط به کاهش چشم‌گیر خشونت و در چندین مرحله، آزاد خواهد کرد .
طالبان اما خواستار رهایی دسته جمعی زندانیان شان هستند و به همین دلیل تاکنون این روند، آغاز نشده است .