صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

استقبال پاکستان از تشکیل هیات مذاکره کننده دولت افغانستان

استقبال پاکستان از تشکیل هیات مذاکره کننده دولت افغانستان

افغانستان‌ما: ریاست جمهوری کشور اعلام کرده که جنرال قمر جاوید باجوه، رئیس ستاد ارتش پاکستان در یک تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، از تشکیل هیات مذاکره کننده دولت افغانستان استقبال کرده است .
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، این تماس تلفنی عصر امروز (پنجشنبه، ۱۴ حمل) انجام شده و رئیس ستاد ارتش پاکستان از پیش‌برد مذاکرات با گروه طالبان ابراز امیدواری کرده است .
در اعلامیه ریاست جمهوری آمده که "مبارزه‌ی مشترک با ویروس کرونا، تجارت و ترانزیت، از دیگر مسایل مورد بحث لوی درستیز پاکستان، با رئیس جمهوری افغانستان بود ."
ریاست جمهوری کشور گفته رئیس جمهور و رئیس ستاد ارتش پاکستان مبارزه با ویروس کرونا را نیازمند همکاری‌های منطقوی و جهانی دانسته و بر تلاش‌های مشترک دوکشور تاکید کردند .
در اعلامیه ریاست جمهوری آمده که "دوکشور هم‌چنین موافقت کردند که سهولت‌های لازم در زمینه‌ی انتقال کالاهای تجارتی به داخل افغانستان روی دست گرفته شود تا اموال تاجران افغان هرچه زودتر به افغانستان انتقال گردد ."
رئیس ستاد ارتش پاکستان در این تماس تلفنی، انتخاب مجدد آقای غنی به عنوان رئیس جمهور و تشکیل هیات مذاکره کننده دولت افغانستان را به او تبریک گفته است .
وزارت دولت در امور صلح هفته گذشته فهرست اعضای هیآت مذاکره کننده دولت افغانستان را منتشر کرد. این هیات ۲۱ نفر عضو دارد و ریاست آن را محمد معصوم استانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی ، به عهده دارد .
تشکیل این هیات با استقبال احزاب و شخصیت‌های سیاسی داخلی و کشورها و نهادهای بین‌المللی مواجه شده است