صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله بر مصلی شهید مزاری؛ 32 نفر کشته و 58 نفر زخمی شدند

حمله بر مصلی شهید مزاری؛  32 نفر کشته و 58 نفر زخمی شدند

وزارت صحت عامه اعلام کرده که در حمله تروریستی به مراسم بیست و پنجمین سالگرد شهادت شهید عبدالعلی مزاری در غرب کابل، دستکم 32 نفر کشته و 58 نفر دیگر زخمی شدهاند.
وحید مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه شام دیروز (جمعه، 16 حوت) به رسانهها گفت که 5 زن در میان کشته شدگان و 7 زن و یک کودک در میان زخمیان این رویداد هستند.
حوالی ساعت 11:20 دقیقه قبل از ظهر دیروز، زمانی که محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در حال سخنرانی بود، تیر اندازی بر این مراسم آغاز شد.
وزارت امور داخله اعلام کرد که مهاجمان در یک ساختمان در نزدیکی مصلی شهید مزاری جابجا شده بودند و از آنجا دست به تیر اندازی میزدند.
بعد از آغاز تیر اندازی در این محل، نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله گفت که نیروهای ویژه و نیروهای خارجی برای کنترل وضعیت به محل رفتهاند.
در مراسم دیروز، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و رئیس شورای عالی صلح، محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان و معاون ریاست اجرائیه و شماری دیگر از چهرههای سیاسی حضور داشتند.
دقایقی بعد از آغاز حمله بر مراسم، وزارت امور داخله اعلام کرد که تمامی مقامات بلند رتبه دولتی و چهرههای سیاسی از محل درگیری به محل امن منتقل شده و به هیچ یک از آنها آسیبی نرسیده است.
درگیری بین نیروهای امنیتی و مهاجمان برای چندین ساعت ادامه داشت و صدای فیر به صورت ممتد از محل رویداد شنیده میشد.
نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله حوالی ساعت شش شام دیروز اعلام کرد که درگیری در محل با کشته شدن دو مهاجم پایان یافته است.
او ساعتی قبل از آن نیز اعلام کرده بود که یک مهاجم در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده و نیروهای امنیتی تلاش دارند تا سایر مهاجمان را نیز از پا درآورند.
تاکنون مسئولیت این رویداد را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است، اما گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده است.
واکنشها
حمله بر مراسم یاد بود از بیست و پنجمین سال شهادت شهید عبدالعلی مزاری، واکنشهای گسترده مقامات دولت افغانستان وکشورهای خارجی را در پیداشته است.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، با نشر اعلامیهای گفته که «این حمله بالای گردهمایی مردمی، جنایت ضد بشری و علیه وحدت ملی افغانستان است.»
آقای غنی افزوده که « تروریستان با انجام چنین حملات نمیتوانند مبارزات عدالت خواهانه مردم افغانستان را در برابر ظلم، محو تاریخ سازند.»
سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز این حمله را محکوم کرده و گفته که «حمله بر مجالس ملی و مذهبی یک جنایت ضد بشری و نابخشودنی است.»
آقای دانش افزوده که «در حالی که کشور در این روزها در آستانه تحولات سرنوشت ساز قرار گرفته است و روند صلح بیش از هر زمان دیگر شتاب گرفته و امیدهای بسیار خلق گردیده است، تروریستها و دشمنان آزادی و آرامش مردم افغانستان مذبوحانه تلاش میکنند تا بر تحولات آینده تاثیر منفی بگذارند.»
او تأکید کرده که» برای مردم افغانستان اطمینان میدهیم که دشمنان این سرزمین هرگز به مطامع و آرزوهای پلیدشان دست نخواهند یافت.»
راس ویلسون، سفیر موقت امریکا در افغانستان در صفحه توییترش ضمن محکوم کردن این حمله از نیروهای امنیتی افغانستان برای واکنش سریعشان تشکری کرد. او گفته که «ما برای برقراری صلح در کنار مردم افغانستان هستیم.»
رولاند کوبیا، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان ضمن محکوم کردن این حمله، نوشته است که این حمله مخالف توافقنامه صلح میان امریکا وطالبان است.
وزارتهای امور خارجه ایران و پاکستان، دو کشور همسایه افغانستان، نیز این حمله را محکوم کردهاند و با مردم افغانستان و بازماندگان قربانیان اظهار همدردی کردهاند.
سال گذشته نیز مراسم یاد بود بیست و چهارمین سال شهادت شهید مزاری هدف حملات راکتی قرار گرفت که در نتیجه آن بیش از بیست نفر کشته و زخمی شدند.