صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۱ حمل ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

توافق‌نامه صلح بین امریکا و طالبان شنبه هفته آینده امضا می‌شود

توافق‌نامه صلح بین امریکا و طالبان شنبه هفته آینده  امضا می‌شود

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا اعلام کرده که توافقنامه نهایی صلح میان امریکا و طالبان شنبه هفته آینده (10 حوت، 29 فیبروری) امضا میشود.
وزیر خارجه آمریکا دیروز (جمعه، دوم حوت) در صفحه توییترش نوشت: «پس از چندین دهه درگیری، ما با طالبان در مورد کاهش چشمگیر خشونتها در افغانستان به توافق رسیدهایم.
این یک گام مهم در مسیری طولانی برای صلح است و من از همه افغانها میخواهم که از این فرصت استفاده کنند.»
وزارت خارجه امریکا نیز دیروز با نشر یک اعلامیه گفته در هفتههای اخیر مذاکره کنندگان امریکا و طالبان در قطر، در مشورت با دولت افغانستان در مورد کاهش چشمگیر و سراسری خشونت در افغانستان به توافق رسیدهاند.
این نهاد تاکید کرده که پس از امضای توافقنامه صلح، مذاکرات بینالافغانی برای یک آتشبس فراگیر و پایدار و نقشه راه سیاسی برای آینده افغانستان آغاز خواهد شد.
وزارت خارجه امریکا گفته یگانه راه دستیابی به صلح پایدار در افغانستان این است که افغانها دور هم جمع شده و به توافق برسند.
گروه طالبان نیز با نشر یک اعلامیه گفته هم اکنون دو طرف به دنبال فراهم ساختن شرایط مناسب امنیتی برای امضای توافقنامه هستند. در اعلامیه گروه طالبان آمده است که از مقامهای عالی رتبه شماری از کشورها و سازمانها نیز در مراسم امضای این توافقنامه دعوت خواهد شد.
گروه طالبان تاکید کرده که هم اکنون دو طرف در مورد ترتیبات لازم برای رهایی زندانیان، زمینهسازی برای گفتگوهای بینالافغانی، خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان و عدم استفاده از خاک این کشور علیه کشور دیگری بحث میکنند.
خبر تعیین زمان دقیق امضای توافقنامه صلح بین امریکا و طالبان در حالی نشر شد که وزیر امور خارجه امریکا روز 22 دلو، در یک تماس تلفنی با رئیس جمهور غنی، از توافق با طالبان بر سر کاهش چشمگیر خشونت که منجر به آتشبس شود، خبر داده بود.
همچنین وزرای خارجه و دفاع امریکا در دیداری که در حاشیه کنفرانس مونیخ با رئیس جمهور داشتند، گفتند که توافقنامه با طالبان هفته آینده نهایی میشود.
وزیر امور خارجه امریکا در این دیدار گفته بود که هر بند از توافقنامه مشروط است و هیچ بندی از توافقنامه صلح با طالبان، بدون شرط نیست.
امریکا و طالبان پس از یک سال مذاکره و گفتگو، در حال امضای توافقنامه نهایی صلح و اجرای مرحله آزمایشی کاهش خشونت هستند.
بر اساس این توافقنامه، پس از اجرایی شدن مرحله آزمایشی کاهش خشونت و امضای توافقنامه صلح بین امریکا و طالبان، مذاکرات طالبان با دولت افغانستان آغاز خواهد شد.
همچنین، پس امضای توافق نامه نیروهای امریکایی از افغانستان خارج  خواهند شد، اما درباره نحوه خروج این نیروها، هنوز معلوماتی در دست نیست.