صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۱ حمل ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

غنی و خلیل‌زاد درباره مدیریت هفته کاهش خشونت بحث کردند

غنی و خلیل‌زاد درباره مدیریت هفته کاهش خشونت بحث کردند

ریاست جمهوری کشور اعلام کرده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، درباره مدیریت هفته کاهش خشونت بحث کردند.
ریاست جمهوری با نشر اعلامیهای گفته که، آقای غنی قبل از ظهر دیروز (جمعه، دوم حوت) با زلمی خلیلزاد دیدار کرد و هر دو طرف درباره جزئیات کاهش چشمگیر خشونت و مدیریت هفته کاهش خشونت، بحث کردند.
بر اساس توافق امریکا و طالبان، گروه طالبان تعهد کرده که پس از امضای توافقنامه صلح با امریکا، خشونتها را در افغانستان به صورت چشمگیر کاهش میدهند.
قرار است کاهش خشونت از سوی گروه طالبان، یک هفته به صورت آزمایشی اجرا شود تا دیده شود که این گروه چه اندازه میتواند خشونتها را در افغانستان کاهش دهند.
همزمان با این، شورای امنیت ملی کشور گفته که قرار است هفته کاهش خشونت از بامداد امروز (شنبه، سوم حوت) آغاز شود.
جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی دیروز به بیبیسی گفته این مرحله هفت روزه سراسری بوده و در برگیرنده ولایات و ولسوالیهای افغانستان خواهد بود.
سخنگوی شورای امنیت ملی تاکید کرده که دولت افغانستان ‹آمادگی کامل برای استفاده اعظمی› از این مرحله را دارد.
آقای فیصل گفته دولت افغانستان امیدوار است که این فرصت، زمینه ساز آتش بس دایمی در افغانستان باشد.
او گفته که: نیروهای امنیتی آمادگی کامل را دارند تا از مردم، شاهراهها، و تاسیسات عامالمنفعه دفاع کنند. امید ما این است که طالبان هم از این فرصت استفاده کنند تا بلاخره از این طریق بتوانیم به آتشبس دایمی برسیم.
حدود یک هفته قبل مقامهای ارشد امریکایی اعلام کردند که با گروه طالبان بر سر پیشنهاد کاهش یک هفتهای خشونتها به توافق رسیده اند.
مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا گفته بود که به زودی توافقنامه هفت روزه کاهش خشونتها بین امریکا و طالبان در افغانستان اجرا خواهد شد و بلافاصله سربازان امریکایی این کشور را ترک خواهند کرد.
آقای اسپر گفت «رسیدن به یک توافق سیاسی بهترین راه حل برای افغانستان است و پیشرفتهایی در این زمینه هم حاصل شده که به زودی اعلام خواهیم کرد.»
ساعاتی بعد از آقای اسپر، مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا نیز گفت که در روزهای اخیر در مذاکرات صلح با طالبان «پیشرفت خیلی مهمی» به دست آمده است.
او گفت: ما امیدواریم بتوانیم به نقطهای برسیم که خشونتها به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند، نه فقط روی یک تکه کاغذ.
امریکا در نزدیک به دو دهه گذشته سرگرم سرکوب گروه طالبان بوده است و این نخستین مورد از رسیدن دو طرف به یک توافق در پی مذاکراتی طولانی است.