صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شورای معلولین افغانستان خواستار توقف جنگ و اعلام آتش‌بس از سوی طالبان شد

شورای معلولین افغانستان خواستار توقف جنگ و اعلام آتش‌بس از سوی طالبان شد

اعضای شورای معلولین افغانستان از گروه طالبان میخواهند که دست از جنگ و برادرکشی برداشته و آتشبس عمومی را اعلام کند.
مولوی شمس الله حقانی، عضو شورای معلولین افغانستان که دیروز (سه شنبه، 22 دلو)در نشستی تحت عنوان»پیامدهای تجاوز قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی تا حمایت فدراتیف روسیه از گروههای تروریستی در افغانستان» در کابل صحبت میکرد، خواستار توقف جنگ و خشونت از سوی طالبان شد. مولوی حقانی خطاب به طالبان گفت:» از خدا بترسید جنگ خشونت را خاتمه دهید و آتشبس عمومی را اعلام کنید تا دیگر مردم افغانستان قربانی جنگ و خشونت نشوند».
وی از دولت روسیه نیز خواست که به خاطر همسایه داری دست از حمایت تروریستان برداشته و بگذارد تا ملت افغانستان به صلح و ثبات دایمی دست پیدا کند.
این عضو شورای معلولین افغانستان از کشورهای همسایه خواست که در قسمت تامین صلح پایدار در افغانستان همکاری صادقانه کنند تا مردم افغانستان مثل آنها در صلح و آرامی زندگی کنند.
به گزارش جمهور، مولوی حقانی از سازمان ملل متحد نیز خواست که در پروسه صلح دخالت کرده و از جزئیات گفتگوهای جاری صلح که میان امریکا و طالبان جریان دارد مردم افغانستان را در روشنایی قرار دهد.
در همین حال وامل ساحل فعال جامعه مدنی گفت:» فرصتی خوبی برای مخالفین افغانستان بدست آمده و باید از این فرصت استفاده نموده و وارد مذاکره بینالافغانی شوند».
آقای ساحل گفت:» کشور روسیه در پروسه صلح افغانستان دخالت میکند ما پیام بسیار واضح به رهبری کشور روسیه داریم که دست از حمایت تروریستان برداشته و بگذارند تا مردم افغانستان هم در فضایی صلح و ثبات زندگی کند».
ارتش اتحاد جماهیر شوروی به تاریخ ششم جدی سال 1358 وارد افغانستان شد و بعد از 9 سال حضور به تاریخ 26 دلو 1367(31 سال قبل) از افغانستان اخراج شد.
در نتیجه جنگ 9 ساله ارتش سرخ شوروی با مردم افغانستان حدود 2.5 میلیون افغان شهید و زخمی و حدود 3 میلیون به کشورهای همسایه مهاجر شدند.