صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۷ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سیگار: بیش از ۲۲۰۰ نفر در ماموریت بازسازی افغانستان جان باخته اند

سیگار: بیش از ۲۲۰۰ نفر در ماموریت بازسازی افغانستان جان باخته اند

براساس گزارش دفتر سرمفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان که روز سه شنبه (۲۲ دلو) نشر شد، در جریان حملات بر ماموریت بازسازی افغانستان در ۱۸ سال گذشته، ۲۲۱۴ نفر کشته و حدود ۳۰۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.
این گزارش زیر نام «هزینه انسانی» در حالی نشر شده است که حمله انتحاری دیروز در کابل جان شماری از غیرنظامیان را گرفت.
جان ساپکو، سرمفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان گفت که از سال ۲۰۰۲ تا اخیر سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۲۱۴ نفر در میدانهای غیرمحارب کشته شده اند که ۲۸۴ نفر آن شهروندان امریکایی بودند.
رئیس سیگار در این گزارش همچنان گفته است که از میان ۲۴۸ امریکایی، ۲۱۶ آن نظامی و ۶۸ تن دیگر شان غیرنظامی بوده اند.
در این گزارش حملاتی که بر پایگاههای امریکایی و اهداف غیرنظامی انجام شده، شامل نشده است.
آقای ساپکو گفته است که با کشته شدن ۱۳۱ نظامی و ۱۴۴۷ غیرنظامی، بیشتر تلفات را افغانها متحمل شده اند. او افزود که این افغانها در تلاش برای بازسازی کشور شان، جان باخته اند.
در کنار این، ۱۰۰ شهروند کشور های عضو ائتلاف و ۱۲۴ شهروند سایر کشورها نیز در جریان ماموریت بازسازی افغانستان کشته شده اند.
گزارش سیگار حاکی است که که باوجود آنکه ایالات متحده روی یک توافق احتمالی با طالبان مصروف مذاکره است، خشونت در آخرین ربع سال ۲۰۱۹ به بیشترین حد آن رسید.
آقای ساپکو گفته است که سیگار برای سالها، تلاش های گسترده به خرج داده تا مصارف مالی فعالیتهای بازسازی و تامین ثبات در افغانستان را پیگیری کند، اما تلاش های اندکی در بخش پی گیری هزینه انسانی - ارقام تلفات، زخمیها و افرادی که برای اکمال این فعالیتها اختطاف شده اند، انجام شده است.