صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۷ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان و امریکا روی اقدامات بعدی در مذاکرات صلح بحث کردند

طالبان و امریکا روی اقدامات بعدی در مذاکرات صلح بحث کردند

گروه طالبان اعلام کرده که آنها در نشستی با حضور وزیر امور خارجه قطر، با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در مورد اقدامات بعدی در مذاکرات صلح بحث کردند.
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، دیروز (دوشنبه، 21 دلو) در صفحه تویتر خود نوشته است که در این دیدار از طرف طالبان ملا عبدالغنی برادر، ملا محمد فاضل، ملا خیرالله خیرخواه و مولوی امیرخان متقی، حضور داشتهاند.
او نوشته که این نشست شام روز یکشنبه انجام شده و در آن در مورد «بعضی موضوعات مهم نتایج مذاکرات و اقدامات بعدی بحث صورت گرفت.» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر جزئیات بیشتری در مورد موضوعات مورد بحث در این نشست، ارائه نکرده است.
این اولین نشست گروه طالبان و نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان بعد از سفر اخیر آقای خلیلزاد به اسلامآباد و کابل است.
آقای خلیلزاد پس از سفرش به اسلامآباد، ده روز پیش (دوشنبه، 12 دلو) به کابل آمد و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، دیدار کرد.
او در این دیدار گفته بود که در مذاکرات با طالبان پیشرفت قابل ملاحظه صورت نگرفته است و اظهار امیدواری کرده بود که دو طرف به یک نتیجه برسند.
نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان افزوده بود که «منتظر پاسخ روشن طالبان بر اساس یک میکانیزم عملی برای آتش بس و یا کاهش قابل ملاحظه و پایدار خشونت که مورد قبول مردم افغانستان و حکومت امریکا باشد، هستیم.»
امریکا و طالبان برای پایان جنگ افغانستان، تاکنون ده دور باهم گفتگو کردهاند. در پایان دور نهم این گفتگوها، زمانی که دو طرف در حال نزدیک شدن به امضای یک توافقنامه بودند، بعد از یک حمله انتحاری گروه طالبان در کابل و کشته شدن یک سرباز امریکایی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، این گفتگو را متوقف و سپس لغو کرد.
پس از حدود سه ماه توقف، این گفتگوها در هفتم دسامبر سال گذشته میلادی آغاز شد و موضوع اصلی بحث دو طرف کاهش خشونت و آتشبس بود.
اما این دور گفتگوها نیز پس از حمله طالبان بر پایگاه نظامی بگرام که در آن نیروهای امریکای مستقر هستند، به صورت موقت متوقف شد و حدود سه بعد طالبان اعلام کردند که این مذاکرات از سرگرفته شده است.
پس از آغاز دور دهم گفتگوهای امریکا و طالبان، دو موضوع کاهش خشونت و آتشبس، به عنوان موضوعات اصلی بحث دو طرف مطرح شد.
در جریان این دور از گفتگوها، گزارشهای نشر شد که گروه طالبان گفته که بعد از امضای توافقنامه صلح با امریکا و برای آغاز گفتگوی بینالافغانی، خشونت را در شهرهای بزرگ، شاهراهها و مراکز ولایات کاهش میدهند. اما حکومت افغانستان میگوید که کاهش خشونت معنی دقیق نظامی، حقوقی و جنبه عملی ندارد و برای آغاز گفتگوهای بینالافغانی، باید آتشبس تأمین شود.