صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آلمان برای میزبانی نشست بین‌الافغانی آمادگی می‌گیرد

آلمان برای میزبانی نشست بین‌الافغانی آمادگی می‌گیرد

دفتر شورای امنیت ملی میگوید که مارکس پوتزل، نمایندۀ ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان در دیدار با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، از آمادگیهای کشورش برای میزبانی از نشست «بینالافغانی» خبرداده است.
جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی دیروز(دوشنبه،۳۰ جدی) به صدای امریکا گفته که در این دیدار دو طرف در مورد گفتگوهای صلح افغانستان بحث کرده و آقای محب از تلاشهای آلمان برای برگزاری نشست بینالافغانی قدرانی کرده است.
شورای امنیت ملی همچنان در اعلامیهای گفته است که آقای پوتزل تاکید کرده است که برای همکاری به روند صلح، آلمان میخواهد که از نشست بینالافغانی میزبانی کند.
نمایندۀ ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان افزوده است: «آلمان میخواهد نظریات و دیدگاههای حکومت و مردم افغانستان را در مورد صلح بشنود که چطور میتواند این نشست را متفاوت و به شکل بهتر برگزار نماید».
تا اکنون دو نشست بینالافغانی با حضور سیاستمداران افغان، و نمایندگان طالبان در مسکو و یک نشست دیگر که در آن برخی از مقامهای حکومت افغانستان نیز شرکت داشتند، در قطر برگزار شده است.
نشست بینالافغانی قطر نیز به میزبانی آلمان و قطر در دوحه برگزار شده بود.
حکومت افغانستان میگوید برای پایان جنگ در افغانستان، گروه طالبان باید به صورت مستقیم با حکومت افغانستان وارد مذاکره و گفتگو شود، اما این گروه با وجود اینکه تاکنون ده دور با امریکا مذاکره کرده، هنوز وارد گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان نشده است.
حکومت افغانستان همچنین تأکید میکند که روند صلح باید با مدیریت و رهبری دولت افغانستان به پیش برود تا صلح پایدار در کشور تأمین شود.