صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس سنا: توافق امریکا و طالبان مبنی بر کاهش خشونت‌ها معنی ندارد

مجلس سنا:  توافق امریکا و طالبان مبنی بر کاهش خشونت‌ها معنی ندارد

مجلس سنا در واکنش به اظهارات وزیر خارجه پاکستان که گویا طالبان را به کاهش خشونتها با امریکا وادار کرده، میگوید توافق امریکا و طالبان مبنی بر کاهش خشونتها فریب است و معنی ندارد.
محمد علم ایزدیار در نشست روز یکشنبه (29 جدی) مجلس سنا گفت: «قرار است امریکا و طالبان موافقتنامه امضا کنند. این توافق بالای سرنوشت مردم افغانستان است؛ اما چگونگی آن برای مردم روشن نیست؛ حکومت باید از امریکا بخواهد که چگونه توافق با طالبان صورت میگیرد.»
آقای ایزدیار تاکید کرد، کاهش خشونت که در مذاکرات امریکا و طالبان مطرح شده، یک اصطلاح تعریف شده نیست؛ زیرا همه ساله با فرا رسیدن زمستان به شکل طبیعی خشونتها کم میشود.
او بیان داشت که مردم افغانستان خواستار آغاز مذاکرات بینالافغانی هستند و برای اعتماد سازی در روند مذاکرات هم خواستار آتشبس عمومی هستند، در غیر آن هیچ اعتمادی بالای طالبان وجود ندارد.
ایزدیار همچنین تاکید کرد که سیاسیون و حکومت باید در روند صلح اجماع داشته باشند تا در آینده مذاکره با طالبان نیز به شکل بهتر به پیش برده شود.
حسیبالله کلیمزی یک عضو مجلس هم در این خصوص گفت: «کاهش خشونتی که طالبان در مذاکرات صلح با امریکا مطرح کرده، معنی ندارد و در واقع معافیت زیر نام کاهش است تا جنگجویان اینگروه از حملات نیروهای امنیتی در امان بمانند.»
آقای کلیمزی افزود که توافق کاهش خشونت به این معنی خواهد بود که طالبان روزانه 100 نفر نه، بلکه پنجاه نفر را خواهند کشت.
به گفته او، امریکا باید خواستهای مردم افغانستان از روند صلح را در نظر گرفته و حداقل طالبان را به 2 تا شش ماه آتشبس عمومی مجبور سازد.
عبدالله قرلق منشی مجلس نیز گفت: «طرح کاهش خشونتها در روند صلح مسخره، بازی و فریب است و در قاموس جنگ و صلح هیچ معنی ندارد.»
آقای قرلق افزود که شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان با بیشرمی تمام طرح کاهش خشونتها را مطرح کرده و این طرح هیچ تغییری در قطع جنگ در کشور به دنبال ندارد.
این در حالی است که وزیرخارجه پاکستان هنگام سفرش به واشنگتن گفت که اسلام آباد طالبان را برای کاهش خشونت در روند صلح با امریکا آماده کرده است.
اما؛ دولت افغانستان نیز طرح کاهش خشونت را بیمفهوم خوانده و گفته است که هیچ پیشرفتی در روند صلح امریکا با طالبان صورت نگرفته است.