صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست جمهوری: امیدواریم طالبان از پاکستان باپیشنهاد آتش‌بس به قطربرگشته باشند

ریاست جمهوری: امیدواریم طالبان از پاکستان باپیشنهاد آتش‌بس به قطربرگشته باشند

ریاست جمهوری کشور ابراز امیدواری میکند که هیأت گروه طالبان با پیشنهاد آتشبس از پاکستان به قطر برگشته باشند.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری دیروز (شنبه، 28 جدی) در یک کنفرانس خبری گفت که آتشبس اساسیترین موضوع و اساسیترین خواست مردم افغانستان در روند صلح است.
او گفت که بعد از توقف مذاکرات امریکا و طالبان توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، تأمین آتشبس، به عنوان یک پیشرط اساسی برای آغاز دوباره این مذاکرات از سوی دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا، مطرح شد. آقای صدیقی افزود که این پیام به صورت واضح از طرف افغانستان و امریکا با طالبان مطرح شده است.
سخنگوی ریاست جمهوری گفت که بعد از آغاز دهمین دور مذاکرات امریکا و طالبان و مطرح شدن آتشبس به عنوان یک موضوع اساسی، گروه طالبان خواستار مشوره با رهبران شدند و به پاکستان رفتند تا مشوره کنند.
آقای صدیقی گفت که اکنون آنها دوباره به قطر برگشتهاند و مذاکرات شان با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، جریان دارد و هنوز پیشرفت قابل ملاحظهای در مذاکرات صورت نگرفته است.
او گفت که طالبان هر طرحی را که از پاکستان با خود به قطر بردهاند و با آقای خلیلزاد مطرح میکنند، مردم افغانستان باید شاهد آتشبس باشند. سخنگوی ریاست جمهوری گفت که اگر گروه طالبان با تأمین آتشبس موافقه نکنند، گفتگوها و تلاشهای مشترک برای آوردن صلح و ختم جنگ در افغانستان، به نتیجهای نخواهد رسید. او تأکید کرد که طالبان باید پیشنهاد آتشبس را بپذیرند و وارد مذاکره مستقیم صلح با حکومت افغانستان شوند و افزود که جنگ و ادامه آن راه درست نیست و اگر طالبان بخواهند جنگ را ادامه دهند، بجز ویرانی کشور و کشتار غیرنظامیان، چیز دیگری به دست نمیآورند.
سخنگوی ریاست جمهوری در حالی ابراز امیدواری میکند که طالبان با پیشنهاد آتشبس از پاکستان به قطر برگشته باشند که روز جمعه، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که آنها روز پنجشنبه مذاکرات خود با نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان را از سر گرفته و در مورد امضای توافقنامه صلح و مراسم آن، گفتگو کردهاند.
گروه طالبان و امریکا برای پایان جنگ در افغانستان تاکنون ده بار باهم گفتگو کردهاند. دهمین دور این گفتگوها هنوز در قطر جریان دارد.
در پایان دور نهم این گفتگوها، زمانی که دو طرف در حال نزدیک شدن به امضای یک توافقنامه بودند، بعد از یک حمله انتحاری گروه طالبان در کابل و کشته شدن یک سرباز امریکایی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، این گفتگو را متوقف و سپس لغو کرد.
پس از حدود سه ماه توقف، این گفتگوها در هفتم دسامبر سال گذشته میلادی آغاز شد و موضوع اصلی بحث دو طرف کاهش خشونت و آتشبس بود.
اما این دور گفتگوها نیز پس از حمله طالبان بر پایگاه نظامی بگرام که در آن نیروهای امریکای مستقر هستند، به صورت موقت متوقف شد.
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفت که او در دیدار با هیأت گروه طالبان از حمله آنها بر پایگاه نظامی بگرام ابراز انزجار کرده و تأکید کرد که طالبان باید نشان بدهند که میخواهند و میتوانند به خواست مردم افغانستان که صلح است، پاسخ دهند.
او افزود که آنها وقفه کوتاهی میگیرند تا هیأت گروه طالبان با رهبران شان مشوره کنند. گروه طالبان نیز اعلام کردند که مذاکرات پس از درخواست آنها برای مشوره با رهبران شان، متوقف شده است. مقامات امریکایی هنوز در مورد از سرگیری دور دهم مذاکرات و بحثهای که در این دور جریان دارد، ابراز نظر نکردهاند.