صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نشست معلوماتی کمیسیون انتخابات با نمایندگان نامزدان و احزاب بی‌نتیجه پایان یافت

 نشست معلوماتی کمیسیون انتخابات با نمایندگان نامزدان و احزاب  بی‌نتیجه پایان یافت

کمیسیون مستقل انتخابات برای بیرون رفت از معضل انتخابات ریاست جمهوری، نشست "تشریک معلومات عمومی راجع به انتخابات ریاست جمهوری" با حضور نمایندگان نامزدان و احزاب را برگزار کرد که بینتیجه پایان یافت.
این نشست روز یکشنبه (17 قوس) با حضور هیأت رهبری کمیسیون مستقل انتخابات، نمایندگان تکتهای انتخاباتی، احزاب سیاسی، نهادهای ناظر بر روند انتخابات، جامعه مدنی، سفیران و همکاران بینالمللی در مقر کمیسیون برگزار شده بود.
حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون در این نشست گفت: که اعتراضات انجام شده "سوء تفاهم" است. او از سران اقوام، رهبران و سایر نهادهای ذیربط خواست که در آغاز روند بازشماری در ولایات باقی مانده کمیسیون را همکاری کنند تا نتایج ابتدایی به زودی اعلام شود.
خانم نورستانی افزود مردم مطمئن باشند که کمیسیون به گونۀ بیطرفانه و شفاف کار میکند تا نتیجه شفاف را اعلام کند.
او خطاب به حاضران گفت: "اجازه بدهید که بازشماری کنیم و کارهای خود را به وجه خوب به سر برسانیم تا برای ملت افغانستان انتظارشان بسیار شده و کاسه صبرشان لبریز شده، نتایج ابتدایی را اعلام کنیم."
در این نشست اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی، نمایندگان نامزدان ریاست جمهوری، اعضای جامعه مدنی، پیرامون چالشها فراروی انتخابات نیز سخنانی را ایراد کردند.
تیم ثبات و همگرایی در این نشست تنها تاکید بر باطل شدن حدود 300 هزار رای داشت. نماینده این تیم بر این باور است که آرای مذکور نامعتبر است.
کمیسیون مستقل انتخابات اما میگوید که آرای مردم را قبل از بازشماری و تفتیش نمیتواند نامعتبر اعلام کند. اما سرانجام این نشست بدون نتیجه پایان یافت.
انتخابات ریاست جمهوری، شش میزان سال جاری برگزار شد و قرار بود که نتایج ابتدایی 27 میزان اعلام شود اما این میعاد به 23 عقرب به تاخیر افتاد. کمیسیون در تاریخ 23 عقرب نیز نتوانست نتایج را مشخص کند.
اکنون بیش از دو ماه میشود که از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری میگذرد اما کمیسیون نتوانسته رای نزدیک به دو میلیون شهروند را بشمارد.
کمیسیون بیش از یک ماه است که درگیر روند بازشماری و تفتیش آرا است اما به دلیل مخالفت تیم ثبات و همگرایی موفق به بازشماری کل آرا نشده است.
تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که مخالف اصلی روند بازشماری آرا است، پیش از این اعلام کرده بود که خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای است.
به اساس گفتههای اعضای این تیم، این آرا شامل ۱۳۷ هزار رای قرنطینه شده است که بدون اطلاع تیمهای انتخاباتی وارد محاسبه نهایی آرای معتبر شده، بیش از صد هزار رای ثبت شده در خارج از زمان قانونی انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان) و بیش از پنجاه هزار رای ثبت شده با تصاویر تکراری و یا عکسهای گرفته شده از روی عکس است. کمیسیون انتخابات میگوید تفاوت آرا در محاسبه نهایی به دلیل تفاوت در آرای ثبت شده در کارت حافظه و آرای ثبت شده در دستگاههای بایومتریک است. همچنین این نهاد آرای ثبت شده در زمان خارج از جریان برگزاری انتخابات را یک مشکل فنی خوانده است. کمیسیون در مورد آرا با تصاویر مشابه توضیحی نداده است.