صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مذاکرات امریکا و طالبان در قطر دوباره آغاز شد

مذاکرات امریکا و طالبان در قطر دوباره آغاز شد

منابع امریکایی به رسانهها تأیید کردهاند که هیأت این کشور دوباره به قطر رفته و مذاکرات با گروه طالبان را از سر گرفته است.
شماری از رسانهها دیروز (شنبه، 16 قوس) از قول منابع امریکایی نوشتند که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گفتگو با هیأت طالبان را از سر گرفته است.
رسانهها از قول این منابع نوشتهاند که در این دور از گفتگوها، کاهش خشونتها و آتشبس از موضوعات اصلی گفتگوی دو طرف است.
گروه طالبان هم تایید کرده که هیاتهای مذاکرات دو طرف در قطر هستند اما آغاز رسمی دوباره مذاکرات را هنوز تایید نکرده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در سفری غیرمنتظرهای که حدود دو هفته قبل (7 قوس) به افغانستان داشت، در سخنرانیاش در جمع سربازان امریکایی در بگرام، از آمادگی طالبان برای توافق و آتشبس خبر داد.
او در این سفر با رئیس جمهور غنی نیز دیدار کرد و دو طرف در این دیدار تأکید کردند که اگر طالبان خواستار امضای توافق صلح هستند، باید خشونتها را کاهش دهند و آتشبس اعلام کنند.
چهارشنبه هفته گذشته نیز زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان به کابل آمد و با رئیس جمهور غنی و شماری از مقات حکومت و سیاست مداران، دیدار کرد.
بر اساس اعلامیهای که ارگ ریاست جمهوری از دیدار رئیس جمهور و آقای خلیلزاد منتشر کرد، دو طرف  در رابطه به "تعقیب موضوعاتی همچون آتش بس و پرداختن به مشکل مخفیگاههای طالبان در بیرون از کشور بخاطر دستیابی به موافقتنامۀ صلح پایدار که رؤسای جمهور افغانستان و امریکا در ملاقات اخیر شان روی آن بحث کرده بودند، صحبت نمودند."
ریاست جمهوری در اعلامیه خود نوشته بود که آقای غنی به نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفت که برای پیشبرد روند صلح، باید موضوع آتشبس و از بین بردن مخفیگاههای طالبان در بیرون از افغانستان، به گونه جدی مد نظر گرفته شود.
وزارت خارجه امریکا نیز گفته بود که آقای خلیلزاد پس از ملاقات با رهبران سیاسی افغانستان در کابل به دوحه قطر میرود تا مذاکرات صلح را با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در این کشور دوباره آغاز کند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا قبل از سفر به افغانستان، در گفتگوی اختصاصی با شبکه فاکس نیوز امریکا گفته بود که "بر روی یک توافق با طالبان کار میکنیم، ببینیم چه میشود."
رئیس جمهوری امریکا سه و نیم ماه قبل، بعد از حمله خونین طالبان در کابل که در آن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز نیروهای امریکایی کشته شد، مذاکره با طالبان را لغو کرده و گفت این مذاکره "مرده" است. حکومت افغانستان از لغو این مذاکرات استقبال کرد.
مذاکرات امریکا و طالبان از آغاز تاکنون
تاکنون نه نشست میان دیپلماتهای امریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ هشت نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحده عربی.
اولین نشست ۱۲ اکتوبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.
نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
۱۷ دسمبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی برگزار شد. این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.
۱۹ جنوری سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
۲۵ فبروری سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کرد. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.
دور ششم گفتوگوهای آمریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفتهای همراه بوده است.
دور هفتم ۲۹ جون در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفتهایی حاصل شده و بر روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.
دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان ۱۲ اسد در دوحه، پایتخت قطر آغاز و تا نه روز با گفتوگو میان دو طرف جریان داشت. زلمی خلیلزاد با پایان این نشست ابراز امیدواری کرد که این عید (قربان) آخرین عیدی باشد که افغانستان در جنگ به سر میبرد.
دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان ۳۱ اسد در دوحه آغاز شد و مدت ده روز ادامه داشت. این یکی از مهمترین نشستها بود. بعد از پایان این نشست آقای خلیلزاد در رشته توییتهایی نوشت "ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغانها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگر را تهدید نکند، با هم بنشینند." اما قبل از این دور نهم مذاکرات آغاز شود، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، این مذاکرات را لغو کرد.