صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس نمایندگان برای ادای احترام به ناکامورا ده ثانیه سکوت کرد

مجلس نمایندگان برای ادای احترام به ناکامورا ده ثانیه سکوت کرد

اعضای مجلس نمایندگان برای ادای احترام به داکتر ناکامورا، داکتر و امدادگر جاپانی، ضمن گذاشتن تصویر او در مجلس، ده ثانیه سکوت کردند، قتل ناکامورا را کار استخبارات منطقه خواندند و خواستار شناسایی عاملان این رویداد شدند.
این حمله که تا حال کسی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است، در سیزدهم قوس سال جاری در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار رخ داد.
رئیس جمهور چندی پیش به داکتر ناکامورا رئیس موسسه جاپانی (PMS ) که از حدود دو دهۀ اخیر در افغانستان کارهای خیریه در بخش های زراعت و بازسازی را انجام می داد، تابعیت افتخاری افغانستان را داده بود.
از جمله کارهاى او؛ اعمار یک کانال بزرگ به نام مروارید در ولسوالی خیوۀ ننگرهار بود که ذریعۀ آن، از آب دریای کنر هزاران جریب زمین آبیاری می شود.
در نشست دیروز (شنبه، 16 قوس) مجلس نمایندگان، تصویر ناکامورا به منظور ارج گذاری به شخصیت او در صدر مجلس گذاشته شده بود.
آرین یون نماینده مردم ننگرهار در مجلس، در نشست دیروز گفت آنچه ناکامورا در افغانستان انجام داده، حکومت قادر به انجام آن نبوده است.
او بدون گرفتن نام کدام کشوری، استخبارات منطقه را به ترور ناکامورا متهم کرد و در انتقاد به حکومت افغانستان افزود: «کسانی که ارزش ندارد، برای تامین امنیت آنها موترهای زرهی داده می شود؛ اما به امنیت داکتر ناکامورا هیچ توجه نمی شد، قاتلین او باید شناسایی و اعدام شوند.»
حاجی حضرت علی نماینده دیگر مردم ننگرهار در مجلس گفت: «ناکامورا به خاطر کانال از دریای کنر ترور شده، قربانی کشیدن کانال و سرسبز ساختن ننگرهار شده است، قتل او یک عمل سیاسی بوده است.»
انیسه عمرانی نماینده دیگر مردم ننگرهار گفت: «او به اساس پلان بیرونی ها و دست های داخلی کشته شده است، بایدعاملین آن شناسایی و به اشد مجازات محکوم شود.»
حاجی خان محمد وردک نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان نیز گفت: «قتل ناکامورا خیانت است و هر کسی که دست به چنین کاری را به اشاره دیگران زده، باید شناسایی و مورد پیگرد قرار گیرد.»
شماری از اعضای دیگر این مجلس نیز خواستار شناسایی و مجازات عاملان حمله بر ناکامورا شدند.
میر رحمان رحمانی رئیس مجلس، ضمن عرض تسلیت به خانواده ناکامورا و مردم جاپان گفت: «کسانی که دست به چنین کاری زده اند، قابل بخشش نیستند.»
او حمله بر ناکامورا را حمله بر انسانیت خواند و به کمیسیون های امور بین المللی و امنیت داخلی این مجلس وظیفه سپرد تا این رویداد را بررسی و نتایج آن را با نمایندگان شریک سازند.
در نشست دیروز، اعضای مجلس نمایندگان، به منظور احترام به ناکامورا از جاهای شان برخاستند و ده ثانيه سکوت اختیار کردند
پیکر آقای ناکامورا دیروز پس از تشییع در یک مراسم رسمی در کابل، به جاپان منتقل شد.