صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش کمیسیون انتخابات به تظاهرات تیم ثبات و همگرایی: بدون تفتیش و بازشماری هیچ رایی باطل نمی‌شود

واکنش کمیسیون انتخابات به تظاهرات تیم ثبات و همگرایی:  بدون تفتیش و بازشماری هیچ رایی باطل نمی‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به تظاهرات تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، اعلام کرده است که کمیسیون نمیتواند قبل از انجام بررسیها، آرا را باطل کند.
این کمیسیون روز شنبه (9 قوس) با نشر اعلامیهای گفته است که ماده ۸۶ قانون انتخابات، کمیسیون را مکلف ساخته است تا "در صورت موجودیت شکایت موجه یا علایم مشهود مبنی بر ارتکاب تخلف یا جرم در رابطه به صندوق های حاوی ورق رای، صندوقهای مذکور را قرنطین و در حضور ناظران، مشاهدان، رسانهها و نمایندگان کاندیدان بررسی کند."
تیم ثبات و همگرایی روز جمعه با راهاندازی تظاهراتی و صدور قطعنامه ای، تاکید بر ابطال ۳۰۰ هزار رای بدون اطلاعات بایومتریک کرد و گفت در غیر این صورت "مسئولیت بحران سیاسی- انتخاباتی و پیامدهای آن، به اعضای کمیسیون انتخابات برمیگردد."
کمیسیون مستقل انتخابات در اعلامیه خود نوشته: "به تمام جوانب ذیدخل، به ویژه کاندیدان محترم انتخابات ریاست جمهوری و مردم افغانستان اطمینان میدهد که تنها به آرای که اساس بایومتریکی داشته باشد، اعتبار میدهد."
این کمیسیون همچنان گفته که اعتراضات مسالمت آمیز شهروندان را ارج نهاده و از حوصلهمندی و پیگیری مسایل انتخاباتی، بینهایت سپاسگزار است و از تمام جوانب ذیدخل، سیاسیون کشور و به ویژه کاندیدان محترم ریاست جمهوری میخواهد که در امر بازشماری و تفتیش هفت ولایت باقی مانده همکاری کند و بگذارند تا کمیسیون  مکلفیتهای قانونی خویش را مطابق با احکام قانون و طرزالعملهای مصوب به انجام برساند.
در اعلامیه آمده است؛ کمیسیون از تمامی شهروندان کشور میخواهد تا به منظور اعلان نتایج انتخابات در پهلوی اینکه  صبر و شکیبایی به خرج میدهند، با کمیسیون همکاری کنند تا روند تفتیش و بازشماری آراء را تمام و نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان هر چه زودتر اعلان شود.
طی یک ماه گذشته، هواداران تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، در شماری از ولایتهای کشور، مانع بازشماری و تفتیش آرا شدهاند.
کمیسیون مستقل انتخابات کشور پیشتر اعلام کرده بود که بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در 27 ولایت پایان یافته است و تنها در 7 ولایت به دلیل اعتراضات، این روند هنوز آغاز نشده است.
اکنون کمیسیون میگوید که با درک مسوولیت وظیفوی خود، همواره حاضر به ارائه پاسخ به اعتراضهای قانونی و مبتنی بر شواهد و مدارک معتبر بوده و خود را در برابر مردم و قانون پاسخگو میداند.
اما تیم ثبات و همگرایی در تظاهرات روز جمعه خود، کمیسیون مستقل انتخابات را متهم به جانبداری از "یک تیم خاص" کرد و گفت که کمیسیون انتخابات باید به جای "تمکین به خواستها و مطالبات یک تیم انتخاباتی، به مسیر قانونی برگردد."
کمیسیون مستقل انتخابات در اعلامیه خود نوشته است که بر مبنای قانون و اصل استقلالیت، از آرای مردم حفاظت کرده و تحت هیچ شرایطی حق دخالت در روند انتخابات را به اشخاص، گروهها و یا نهادی نداده و نمیدهد.
انتخابات ریاست جمهوری، شش میزان سال جاری برگزار شد و قرار بود که نتایج ابتدایی 27 میزان اعلام شود اما این میعاد به 23 عقرب به تاخیر افتاد. کمیسیون در تاریخ 23 عقرب نیز نتوانست نتایج را مشخص کند.
اکنون بیش از دو ماه میشود که از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری میگذرد اما کمیسیون نتوانسته رای نزدیک به دو میلیون شهروند را بشمارد.
کمیسیون بیش از یک ماه است که درگیر روند بازشماری و تفتیش آرا است اما به دلیل مخالفت تیم ثبات و همگرایی موفق به بازشماری کل آرا نشده است.
تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که مخالف اصلی روند بازشماری آرا است، پیش از این اعلام کرده بود که خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای است.
به اساس گفتههای اعضای این تیم، این آرا شامل ۱۳۷ هزار رای قرنطینه شده است که بدون اطلاع تیمهای انتخاباتی وارد محاسبه نهایی آرای معتبر شده، بیش از صد هزار رای ثبت شده در خارج از زمان قانونی انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان) و بیش از پنجاه هزار رای ثبت شده با تصاویر تکراری و یا عکسهای گرفته شده از روی عکس است.
کمیسیون انتخابات میگوید تفاوت آرا در محاسبه نهایی به دلیل تفاوت در آرای ثبت شده در کارت حافظه و آرای ثبت شده در دستگاههای بایومتریک است. همچنین این نهاد آرای ثبت شده در زمان خارج از جریان برگزاری انتخابات را یک مشکل فنی خوانده است. کمیسیون در مورد آرا با تصاویر مشابه توضیحی نداده است.
همچنین شماری از ستادهای انتخاباتی و نهادهای ناظر انتخاباتی اعتراضشان را به بازشماری نزدیک به ۲۵۰۰ محل رایدهی اعلام کرده بودند که کمیسیون گفته پس از بازشماری، آرای ۱۱۷۹ محل باطل شده و محلات باقی مانده در ولایتی است که حامیان آقای عبدالله اجازه بازشماری و تفتیش آرا در آنها نداده است.
به گفته آنها دستگاههای بایومتریک آنها و یا حافظه دستگاههای آنها تاکنون ناپدید است و به اساس یکی از فیصلههای اخیر کمیسیون شامل روند بازشماری آرا گردیده است.
بسیاری از تیمهای انتخاباتی تاکید دارند که شمارش این آرا کاملا مخالف قانون و فیصله کمیسیون مبنی بر معتبر بودن آرای بایومتریک است.
اما کمیسیون تاکید دارد که آنها هنوز در مورد معتبر یا نامعتبر بودن این آرا تصمیم نگرفتهاند و تنها برای بررسی سرنوشت این آرا، آنها را شامل بازشماری کردند.