صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

میک: عملکرد لوی سارنوالی در مبارزه با فساد اداری رضایت بخش است

میک: عملکرد لوی سارنوالی در مبارزه با فساد اداری رضایت بخش است

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری در پنچمین گزارش خود، عملکرد لوی سارنوالی را در امر مبارزه با فساد اداری رضایت بخش خواند.
میوند روحانی، رئیس دارالانشا کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری (میک) دیروز (چهارشنبه، 22 عقرب) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت، بررسی این کمیته نشان میدهد که در اداراه لوی سارنوالی از میان 50 سفارش، 40 سفارش آن کاملا تطبیق شده و 10 سفارش دیگر آن قسما تطبیق شده است.
رئیس دارالانشای میک افزود، یافتههای این کمیته نشان میدهد که عملکرد لوی سارنوالی در امر مبارزه با فساد اداری موفق بوده و این اداره برای مبارزه با فساد جدی عمل کرده است.
آقای روحانی خاطر نشان کرد که لوی سارنوالی کشور برای مبازره جدی با فساد اداری در ولایات، ادارههای را برای مبارزه با فساد ایجاد کرده است.
او همچنین گفت، اداره لوی سارنوالی ریاستی را تاسیس کرده که اساسا به قضایای آزار و اذیت زنان رسیدگی میکند و وظفیه این اداره کاهش آزار و اذیت زنان و تبعیض در برابر آنها در سکتورهای عامه و خصوصی میباشد.
روحانی اضافه کرد، لوی سارنوالی برای مبارزه  با خشونت علیه زنان در ولایا ت، اداراتی را در همه ولایتهای کشور ایجاد کرده، در حالیکه قبلا این ادارت تنها در ولایتهای کابل، قندهار، بلخ و هرات فعال بودند. تشکیل این ادارات با 100 کارمند منظور شده است.
رئیس دارالانشای کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری علاوه کرد، در جریان این دوره گزارشدهی، اداره مبارزه با فساد اداری لوی سارنوالی، 33 قضیه را ثبت کرده و برای طی مراحل به دادگاه عالی فرستاده است.
محمد سمیع هلالی، مشاور کمیته میک که نیز در این کنفرانس خبری صحبت میکرد گفت، اداره لوی سارنوالی وزارت عدلیه، وزارت صحت عامه و ستره محکمه یک گروه کاری مشترک را با پشتیبانی کمیته اکسپرس برای فعال سازی آزمایشگاههای طب عدلی در کابل ایجاد کرده است.
آقای هلالی افزود، پس از ارزیابی این گروه کاری مشترک برای فعال سازی آزمایشگاههای طب عدلی در کابل، بخش آزمایش DNA در آزمایشگاه طب عدلی وزارت صحت عامه مجهز شده و اکنون میتواند آزمایشهای DNA را انجام دهد.
مشاور کمیته میک در بخش دیگر از صحبتهایش گفت هماهنگی ضعیف در بین نهادهای عدلی کشور باعث کندی کار در این نهاد شده است، اما حالا با نصب سیستم بایومتریک در نهادهای عدلی این مشکل رفع شده و روند کار سرعت یافته است.