صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انس حقانی و دو عضو برجسته گروه طالبان آزاد شدند

انس حقانی  و دو عضو برجسته گروه طالبان آزاد شدند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که انس حقانی و دو عضو برجسته گروه طالبان "به صورت مشروط" از زندان آزاد شدند.
آقای غنی دیروز (سه شنبه، 21 عقرب) در این کنفرانس خبری گفت که دولت افغانستان بعد از مشوره با شرکای بینالمللی، به ویژه دولت امریکا" این تصمیم را گرفته است.
او افزود که این تصمیم را برای آزادی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان و زمینه سازی برای گفتگوی مستقیم صلح با گروه طالبان، اتخاذ کرده است. رئیس جمهور گفت که این تصمیم "دشوار" بوده است.
گفته میشود که این افراد از سوی عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح، به دولت قطر تسلیم داده میشوند و برای دو ماه، تا برآورده شدن شرایط دولت افغانستان، تحت نظارت دولت قطر خواهند بود.
افرادی که از زندان آزاد شدند، انس حقانی، پسر جلالالدین حقانی رهبر پیشین شبکه حقانی و برادر سراج الدین حقانی، رهبر فعلی این شبکه و معاون گروه طالبان، حاجی مالی خان و عبدالرشید، از اعضای برجسته گروه طالبان هستند.
استقبال سفارت امریکا
سفارت آمریکا در کابل از تصمیم دولت افغانستان برای آزادی انس حقانی و دو زندانی ارشد گروه طالبان استقبال کرده و آن را "تصمیم شجاعانه" خوانده است.
جان بس، سفیر آمریکا در کابل به خبرنگاران گفت که از این اقدام رئیس جمهور افغانستان حمایت میکند و امیدوار است گروه طالبان با "رفتار متقابل" زندانیان نیروهای افغان و گروگانهای غربی را آزاد کنند و زمینه گفت‌‎وگوهای صلح فراهم شود.
کوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس آمریکایی، استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان در سال ۲۰۱۶ از سوی افراد مسلح در کابل ربوده شدند. منابع آمریکایی معتقدند که شبکه حقانی این دو نفر را به صورت گروگان نگه داشته است.
گفته میشود که آزادی این دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان، دلیل اصلی سفر اخیر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، به کابل و اسلامآباد بوده است.
بعد از سفر اخیر آقای خلیلزاد به کابل، گزارشهای نشر شد که او در تلاش ازسرگیری مذاکرات صلح با طالبان است، اما حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در یک کنفرانس خبری گفت که سفر آقای خلیلزاد برای گفتگو درباره آزادی دو استاد دانشگاه امریکایی بوده است.