صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکومت فهرست اشتراک کنندگان نشست چین را نهایی کرده است

حکومت فهرست اشتراک کنندگان نشست چین را نهایی کرده است

حکومت افغانستان فهرست اشتراک کنندگان نشستی را که قرار است در بجینگ، پایتخت چین، در مورد روند صلح افغانستان برگزار شود، نهایی کرده است.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری دیروز (چهارشنبه، 15 عقرب) نهایی شدن این فهرست را در گفتگو با تلویزیون خصوصی "طلوع نیوز" تأیید کرده است.
سخنگوی ریاست جمهوری در مورد این لیست و اینکه نام چه کسانی شامل این لیست شده است، جزئیاتی ارائه نکرده است.
آقای صدیقی به طلوع نیوز گفته است که این نشست میتواند زمینه ایجاد تفاهم میان افغانستان و طالبان را فراهم سازد تا دو طرف بتواند به تفاهمی برسد که زمینه را مذاکره میان طالبان و دولت افغانستان، آماده کند.
قرار بودن نشست بینالافغانی چین در روزهای 29 و 30 اکتوبر برگزار شود، اما این نشست به تأخیر افتاد و تاریج جدید برگزاری آن هنوز مشخص نشده است.
چند روز قبل، رئیس جمهور غنی ووانگیی، وزیر امور خارجه چین در یک تماس تلفنی، در مورد نحوه برگزاری این نشست گفتگو کردند.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، در این تماس تلفنی، دو طرف تأکید کردند که پروسه صلح باید به "محوریت حکومت و مردم افغانستان" پیشبرود. حکومت افغانستان تأکید میکند که روند صلح باید به رهبری و مدیریت دولت افغانستان به پیشبرود و نشستهای که در مورد صلح افغانستان بدون هماهنگی حکومت افغانستان برگزار میشود، مؤثر نیست و نمیتواند صلح را در کشور تأمین کند.
رئیس جمهور غنی اخیرا یک طرح هفت مادهای را به منظور رسیدن به صلح در افغانستان، تهیه کرده است. این طرح شامل سه بخش مذاکره با امریکا، پاکستان و طالبان، ایجاد اجماع منطقهای و ایجاد اجماع داخلی میشود.
حکومت افغانستان پیش از لغو مذاکرات امریکا و طالبان توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، اعلام کرده بود که حاضر است بدون هیچگونه پیشرطی با طالبان گفتگو کند، اما طالبان گفتگو با حکومت افغانستان را رد.
اکنون حکومت افغانستان میگوید که برای آغاز مذاکره با گروه طالبان، در گام نخست باید آتشبس سراسری در افغانستان اعلام شود و این گروه ثابت کند که از جنگ و خشونت دست کشیده است.
امریکا و طالبان حدود یک سال و 9 دور برای رسیدن به یک توافق که منجر به پایان جنگ افغانستان شود، گفتگو کردند، اما سرانجام رئیس جمهور امریکا بعد از یک حمله تروریستی طالبان در کابل که در آن یک سرباز امریکایی کشته شد، این مذاکرات را متوقف و سپس لغو کرد.
مدتی بعد از لغو مذاکرات، گزارشهای نشر شد که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در تلاش است تا این مذاکرات از سر گرفته شود، اما تاکنون هیچگونه اظهار نظر رسمی در این مورد ازسوی مقامات امریکایی صورت نگرفته است.