صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس نمایندگان: تکرار احضار سفیر افغانستان از سوی سازمان استخبارات پاکستان عواقب ناگوار دارد

مجلس نمایندگان: تکرار احضار سفیر افغانستان از سوی سازمان استخبارات پاکستان عواقب ناگوار دارد

مجلس نمایندگان، با انتقاد سخت از احضار سفیر افغانستان از سوی نظامیان پاکستان، از پارلمان آن کشور خواست تا از طریق فشار بر حکومت، جلو تکرار چنین عمل را بگیرد؛ تا از عواقب ناگوار آن جلوگیری شود.
به اساس گزارش ها، سازمان اطلاعاتی نظامی پاکستان (آی اس آی) روز دوشنبه هفته جاری، عاطف مشعل سفیر افغانستان در اسلام آباد را احضار کرد و با او رفتار نادرست نمود.
این موضوع، خشم نماینده گان مردم در مجلس نمایندگان را برانگیخت و اعلامیه ای را در این مورد صادر کردند.
مجلس نمایندگان با محکوم کردن احضار سفیر پاکستان از سوی آی اس آی، از حکومت افغانستان خواسته است که در مورد با پاکستان عمل بالمثل را انجام دهد.
در اعلامیه مجلس نمایندگان که دیروز (چهارشنبه، 15 عقرب) از سوی واقف حکیمی نماینده مردم بدخشان در این مجلس به خوانش گرفته شد، آمده است: «روابط دیپلماتیک میان کشورها مبنی بر قوانین بین المللی، اصول و عرف دیپلماتیک استوار است، دولت ها در تعاملات شان باید به ارزش ها و قوانین پابند باشند.»
در این اعلامیه همچنین آمده است که: «آنچه از سوی حکومت پاکستان در پیوند به سفیر افغانستان صورت گرفته، مخالف ارزش های پذیرفته شده بین المللی و عرف دیپلماتیک است، مضاعف بر آن مخالف روابط همجواری، و مشترکات تاریخی و فرهنگی میان ملت دو کشور می باشد.»
مجلس نمایندگان تاکید کرده است که پارلمان پاکستان، باید حکومت آن کشور را وادار کند تا از تکرار چنین برخورد خلاف دیپلماتیک و غیردوستانه اجتناب نمایند؛ در غیر آن عواقب ناگوار در پی خواهد داشت.
همچنان در این اعلامیه از سازمان ملل متحد خواسته شده است تا بر حکومت پاکستان فشار وارد کند که با تکرار چنین عمل، فضای حاکم بر روابط بین المللی و منطقوی را تیره نسازد.
در همین حال، کمال ناصر اصولی نماینده مردم خوست در مجلس نمایندگان گفت: «صدور اعلامیه کار خوب است؛ اما مجلس نمایندگان باید یک مصوبه را نیز صادر کند تا بعد از این وکلا و سیاسیون دیگر، به سفارت پاکستان در کابل نروند.»
او مدعی شد: «شماری از وکلا و سیاسیون افغان به سفارت پاکستان می روند، در برنامه های آنها شرکت می کنند و نان شان را می خورند و زمانی که بیرون می شوند، جاسوسی می کنند.»
میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان گفت که تصویب مصوبه در این مورد، به اعضای مجلس ربط دارد و هر زمانی که نمایندگان مردم چنین مصوبه را آماده کنند، هیئت اداری آن را به رای خواهد گذاشت.