صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش مجلس در پی انفجار در مسجدی در ننگرهار: عملیات نظامی علیه دشمنان تشدید یابد

واکنش مجلس در پی انفجار در مسجدی در ننگرهار:  عملیات نظامی علیه دشمنان تشدید یابد

مجلس نمایندگان در پی انفجاری شدید در مسجدی در ننگرهار، از حکومت خواست که عملیاتهای نظامی علیه دشمنان کشور را تشدید کند.
روز جمعه (26 میزان) هنگامی که صدها تن مشغول ادای نماز جمعه بود، انفجاری در مسجدی در ولسوالی هسکهمینه به وقوع پیوست و در نتیجه آن دستکم 66 تن کشته و 30 تن دیگر زخمی شدند.
میررحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان، روز شنبه 27 میزان در جلسه عمومی مجلس گفت که تروریزم یک بار دیگر چهره زشت و ضد بشری خود را هنگام ادای نماز نشان داد و دهها هموطن ما را به خاک و خون کشید.
آقای رحمانی افزود، "از حکومت جداً میخواهیم تا در برابر دشمنان مردم افغانستان از شدیدترین عملیاتها استفاده و در هر گوشه افغانستان آنان را درهم بکوبد تا دیگر ملت ما شاهد چنین حملاتی نباشد."
او همچنین علاوه کرد که مردم و جامعه جهانی باید بدانند که راهی به جزء مبارزه متحدانه بر علیه این پدیده شوم نیست و مردم باید به صورت یک پارچه در خط مقدم قرار بگیرد و نفرت از تروریزم را به گوش جهانیان برساند.
رئیس مجلس نمایندگان اضافه کرد که چند دستگی سیاسی و باور نداشتن به تعریفی روشن از تروریزم، میتواند تودههای عظیم ملت را نابود کند.
از سوی دیگر مجلس نمایندگان طی اعلامیهای جداگانه نیز گفت که دشمنان دین و مردم مسلمان افغانستان در مسجد که به عنوان مکان مقدس محفوظیت ابدی دارد، جنایات زیادی را مرتکیب شدهاند.
در اعلامیه آمده که ارتکاب جنایت در داخل مسجد و آنهم هنگام ادای نماز خلاف اصول اسلامی بوده و این عمل دشمنان مردم افغانستان بیانگر اعتراف آنان نشان دهنده باور نداشتن به اسلام و حقوق اسلامی است و ایجاد وحشت و خونریزی را به حدی میسازد که مسلمانان پس از این به مسجد نروند.
مجلس نمایندگان در این اعلامیه تاکید کرده که عاملان این جنایت باید از سوی نهادهای مسئول شناسایی بازداشت و به اشد مجازات محکوم شوند.
همچنین نمایندگان مجلس نیز تاکید کردند که حادثه روز جمعه ننگرهار بار دیگر جنایت دشمنان مردم افغانستان را در زیر لفافه دین، نشان میدهد.
ناهید فرید یک عضو مجلس در این مورد گفت که طالبان به عنوان عامل اصلی جنگ در کشور به دنبال این نیست که یک جنگ مقدس را انجام میدهد؛ بلکه این گروه جنگ نیابتی پاکستان را در افغانستان به پیش میبرد.
خانم فرید تاکید کرد که دولت و مردم افغانستان باید بدانند که هیچ مدارایی با طالبان در کار نیست و باید تا نابودی کامل طالبان، به شکل قاطعانه در برابر این گروه بجنگند.
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری نیز بعد از وقوع حادثه در توییتر خود نوشت که گروه طالبان و شرکای آنها همچنان با جنایت فجیع غیرنظامیان را هنگام عبادت هدف قرار میدهند.
این انفجار در حالی رخ میدهد که روز (پنجشنبه 26 میزان) دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در ربع سوم سال جاری میلادی  در این کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است.
این سازمان گفت که در ۹ ماه اول سال جاری میلادی در مجموع ۲۵۶۳ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۵۶۷۶ نفر دیگر زخمی شدهاند.
در گزارش سازمان ملل آمده است که تلفات غیرنظامیان در ماه جولای سال جاری به بلندترین سطح خود در مقایسه با تمام ماهها در ده سال گذشته که این نهاد به ثبت آمار شروع کرده، رسیده است.
یوناما گفته در ۹ ماه اول سال جاری میلادی ۲۶۱ زن کشته و ۶۶۲ نفر دیگر زخمی شدهاند، همچنین در این مدت ۶۳۱ کودک کشته و ۱۸۳۰ نفر دیگر زخمی برداشتهاند. بنابراین ۴۱ درصد از مجموع تلفات غیر نظامیان در این مدت را زنان و کودکان تشکیل میدهند.