صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع: طالبان عامل افزایش تلفات غیرنظامیان اند

وزارت دفاع: طالبان عامل افزایش تلفات غیرنظامیان اند

وزارت دفاع ملی در واکنش به گزارش سازمان ملل مبنی بر افزایش بیسابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان میگوید که طالبان مسلح عامل مستقیم افزایش این تلفات هستند.
پنجشنبه هفته گذشته، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با نشر گزارشی از افزایش تلفات غیرنظامیان در سه ماه اخیر خبر داد.
در این گزارش آمده است که بیش از 2 هزار و 500 غیرنظامی در سه ماه گذشته در افغانستان کشته شدهاند که افزایش 43 درصدی نسبت به سه ماه قبل را نشان میدهد.
بر اساس گزارش یوناما، تلفات این تعداد افراد ملکی علاوه بر جان باختگان حملات انتحاری و انفجاری منسوب به گروههای تروریستی ( طالب و داعش) قربانیان حملات هوایی و شبانه ارتش و نیروهای خارجی را نیز شامل میشود.
یک روز پس از نشر این گزارش، یک حمله تروریستی بر نمازگزاران در مسجدی در ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار صورت گرفت که دستکم 100 غیرنظامی کشته و زخمی شدند؛ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفت.
وزارت دفاع افغانستان اما این حمله را گواه بی پروایی گروههای مخالف دولت و تروریستی نسبت به جان غیرنظامیان میخواند. روح الله احمدزی سخنگوی این وزارت به خبرگزاری جمهور گفته که این گروهها عامل افزایش تلفات غیرنظامیان هستند.
آقای احمدزی افزوده که باوجود آنکه گروههای تروریستی و مخالفت دولت غیرنظامیان را اهداف حملات شان میسازند، ارتش ملی جلوگیری از تلفات ملکی را در صدر اولویتهایش قرار داده است.
به گفتۀ وی، در جریان حملات نیروهای نظامی افغان علیه شورشیان از بیشترین دقت کار گرفته میشود و در اکثر موارد، وقتی آشکار میشود که تروریستان در مناطق مسکونی پناه گرفتهاند از راه اندازی حملات پرهیز میشود.
او تاکید کرده که اردوی ملی هواپیماهای کشفی با دقت بالا را در اختیار دارد که مخفیگاههای تروریستان را به صورت دقیق پیش از راه اندازی عملیاتها مشخص میکند.
احمدزی اما خاطر نشان کرد که علیالرغم این تدابیر اردوی ملی در حفاظت از جان غیر نظامیان، در اکثر موارد، جنگجویان مسلح مخالفت دولت غیرنظامیان را در برابر نیروهای امنیتی به جنگ وادار میکنند.
علاوه بر این؛ میرزا محمد یارمند، آگاه مسائل نظامی، گروههای مخالف دولت را عامل اصلی تلفات غیرنظامیان در کشور یاد کرد.
آقای یارمند گفته که این گروهها به هیچ اصل حقوق بشری و حقوق بشردوستانه پایبند نیستند.
آقای یارمند افزوده که برخلاف طالبان، اردوی ملی تدابیر گوناگون برای حفظ جان غیرنظامیان در جریان حملات شان روی دست گرفتهاند.
این آگاه مسایل نظامی تصریح کرده که علیالرغم این تدابیر، هرازگاهی در جریان حملات اردوی ملی غیرنظامیان آسیب میبینند که این مسئله از سنگر گرفتن جنگجویان طالبان در محلات مسکونی ناشی میشود.