صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: در سال جاری بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی در جنگ افغانستان کشته‌ شده‌‌اند

سازمان ملل:  در سال جاری بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی در جنگ افغانستان کشته‌ شده‌‌اند

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در ربع سوم سال جاری میلادی (جولای تا سپتامبر) در کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است. سازمان ملل از طرفهای درگیر جنگ در افغانستان خواسته که در جهت حفاظت از غیرنظامیان اقدامات فوری کنند.
این سازمان گفته که در ۹ ماه اول جاری میلادی در مجموع ۲۵۶۳ غیر نظامی در افغانستان کشته و ۵۶۷۶ نفر دیگر زخمی شدهاند.
در گزارش سازمان ملل که روز پنجشنبه (۲5میزان) منتشر شد، آمده است که تلفات غیرظامیان در ماه جولای سال جاری میلادی به بلندترین سطح خود در مقایسه با تمام ماهها در ده سال گذشته که این نهاد به ثبت آمار شروع کرده، رسیده است.
یوناما گفته در ۹ ماه اول سال جاری میلادی ۲۶۱ زن کشته و ۶۶۲ نفر دیگر زخمی شدهاند، همچنین در این مدت ۶۳۱ کودک کشته و ۱۸۳۰ نفر دیگر زخم برداشتهاند. بنابراین ۴۱ درصد از مجموع تلفات غیر نظامیان در این مدت را زنان و کودکان تشکیل میدهند.
عوامل
یوناما تصریح کرده که عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان در سه ماه اخیر سال جاری میلادی "عناصر ضد دولتی" بودهاند.
در این گزارش آمده است که عناصر ضد دولتی عامل ۶۲ درصد از تلفات غیر نظامیان در ۹ ماه اول سال جاری میلادی بودهاند. در عملیاتهای نیروهای ضد دولتی ۱۲۰۷ غیر نظامی کشته و ۳۹۱۰ نفر دیگر زخمی شدهاند.
براساس این گزارش در عملیاتهای نیروهای طرفدار دولت در این مدت ۱۱۴۹ غیر نظامی کشته و ۱۱۹۹ نفر دیگر زخمی شدهاند؛ که این رقم ۲۶ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ را نشان میدهد.
این نهاد اضافه کرده که یکی از دلایل تلفات غیر نظامیان در ۹ ماه جاری میلادی عملیاتهای هوایی از سوی نیروهای طرفدار دولت بوده است. تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته تلفات غیرنظامیان اهمیت گفتگو درباره صلحی را برجسته میکند که منجر به آتشبس و یک توافق سیاسی دایمی برای پایان جنگ در افغانستان شود. او میگوید: "راه دیگری وجود ندارد." آقای یاماموتو گفته با توجه به افزایش تلفات غیر نظامیان نیاز است تا گروههای ذیدخل به حفاظت از غیر نظامیان توجه بیشتری کرده و در جریان عملیاتهای جنگی روشهای شان را بازنگری کنند. او در ادامه اضافه کرد: "تلفات غیر نظامیان به هیچ وجه قابل قبول نیست، مخصوصا در شرایطی که باور شایع بر این است که برای جنگ در افغانستان هیچ راه حل نظامی وجود ندارد."
در گزارش سازمان ملل آمده است که استفاده از مواد انفجاری تعبیه شده عامل اصلی تلفات غیر نظامیان بوده و ۴۲ درصد مجموع تلفات را تشکیل میدهد.
براساس گزارش یوناما درگیریهای زمینی ۲۹ درصد و به دنبال آن حملات هوایی ۱۱ درصد عامل تلفات غیر نظامیان بوده است.