صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار در مسجدی در ننگرهار؛ دست‌کم 62 نمازگزار کشته شدند

انفجار در مسجدی در ننگرهار؛  دست‌کم 62 نمازگزار کشته شدند

مسئولان دولتی در ولایت ننگرهار میگویند که در نتیجه یک انفجار در مسجدی در ولسوالی هسکهمینه، دستکم 62 تن کشته و 36 تن دیگر زخمی شدهاند.
عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به رسانهها گفت که بعد از ظهر روز جمعه 26 میزان، انفجاری در مسجدی در ولسوالی هسکهمینه (ده بالا) رخ داد که دست کم 62 تن کشته شده و 36 تن دیگر زخمی شدهاند.
مقامهای دولتی در این ولایت میگویند در نتیجه این انفجار سقف مسجد فرود آمده و احتمال دارد شماری از نمازگزاران زیر آوار گیر مانده باشند.
ظاهر عادل، سخنگوی ریاست صحت ولایت ننگرهار گفته کودکان نیز مشمول قربانیان این رویداد هستند. او اضافه کرده که احتمال افزایش تلفات این رویداد نیز وجود دارد.
شاهدان رویداد گفتهاند که هنگام انفجار و برگزاری نماز، حدود 350 تن در این مسجد حضور داشتند.
تاکنون هیچ گروه و یا فردی مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.
برخی از کارشناسان نظامی میگویند که اگر در حملات گروه طالبان، غیرنظامی صدمه ببینند، مسئولیت این چنین رویدادهایی را برعهده نمیگیرند.
ریاست جمهوری اما این رویداد را تروریستی خوانده و به گروه طالبان نسبت داده است.
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری در توییتر خود نوشته است که گروه طالبان و شرکای آنها همچنان با جنایت فجیع غیرنظامیان را هنگام عبادت هدف قرار میدهند.
این انفجار در حالی رخ میدهد که روز (پنجشنبه 26 میزان) دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در ربع سوم سال جاری میلادی  در  کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است.
یوناما گفت که در ۹ ماه اول سال جاری میلادی در مجموع ۲۵۶۳ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۵۶۷۶ نفر دیگر زخمی شدهاند. در گزارش سازمان ملل آمده است که تلفات غیرنظامیان در ماه جولای سال جاری به بلندترین سطح خود در مقایسه با تمام ماهها در ده سال گذشته که این نهاد به ثبت آمار شروع کرده، رسیده است.
یوناما گفته در ۹ ماه اول سال جاری میلادی ۲۶۱ زن کشته و ۶۶۲ نفر دیگر زخمی شدهاند، همچنین در این مدت ۶۳۱ کودک کشته و ۱۸۳۰ نفر دیگر زخمی برداشتهاند. بنابراین ۴۱ درصد از مجموع تلفات غیر نظامیان در این مدت را زنان و کودکان تشکیل میدهند.