صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهوری: آکادمی پولیس به نام جنرال رازق مسمی می‌شود

رئیس جمهوری:  آکادمی پولیس به نام جنرال رازق مسمی می‌شود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور که به مناسبت اولین سالگرد شهادت جنرال عبدالرزاق اچکزی سخنرانی میکرد، گفت که "به خاطر قدردانی از فداکاریهای شهید سترجنرال عبدالرازق و به خاطر زنده نگهداشتن قهرمانیهای او، آکادمی پولیس افغانستان به نام شهید سترجنرال عبدالرازق مسمی میشود."
عبدالرزاق اچکزی فرمانده پیشین پولیس ولایت قندهار در 27 میزان سال 1397 در نتیجه حمله یک نفوذی گروه طالبان که به عنوان محافظ والی ایفای وظیفه میکرد، کشته شد.
ریاست جمهوری روز 26 میزان به مناسبت اولین سالروز شهادت جنرال رازق، مراسمی یابودی را با حضور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، عبدالرب رسول سیاف، اعضای کابینه، رهبری و اعضای شورای ملی و شماری از شخصیتهای سیاسی برگزار کرد.
رئیس جمهوری در این مراسم، ضمن درود بر روح شهدای کشور؛ جنرال عبدالرازق را یکی از اعضای دلیر و راستین نیروهای امنیتی کشور خواند که در نتیجۀ دسایس دشمنان افغانستان، در راه دفاع از کشور به شهادت رسید.
آقای غنی افزود: "من به عنوان سرقوماندان اعلی قوای مسلح کشور از قهرمانیها و فداکاریهای او در راه حمایت از مردم، قدردانی و تشکر می کنم."
رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد که شهادت جنرال عبدالرازق نشان داد که با وجود دسایس بیگانگان، مردم افغانستان هنوز هم با یک صدا در حمایت از کشور و سربازان دلیر وحدت خویش را حفظ کرده اند. جنرال عبدالرازق همواره بر ایستادگی در مقابل توطئه دشمن، تاکید داشت و این تاکید همۀ مردم است.
جنرال عبدالرازق در سال ۲۰۱۱ توسط حامد کرزی، رئیسجمهور پیشین کشور به فرماندهی پولیس قندهار گماشته شد و از آن پس در مبارزه با طالبان در قندهار، موفق عمل کرد. شهر قندهار در سالهای اخیر از امنیت نسبی بالایی برخوردار شده بود. ساحه نفوذ این جنرال قدرتمند حتی به ولایتهای همجوار در جنوب افغانستان نیز میرسید. گفتنی است که جنرال عبدالرازق بارها از دامهای ترور جان به سلامت برده بود اما در آخرین بار وقتی از یک جلسه مشترک امنیتی با جنرال میلر، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو و والی قندهار بیرون میشد، توسط یک محافظ والی کشته شد. طالبان در خبرنامه خود مسئولیت این ترور را برعهده گرفت و گفت که محافظ نامبرده از عوامل نفوذیشان بوده است.
رئیس جمهور در مراسم دیروز، در قسمتی دیگر از سخنانش به شهدای نیروهای امنیتی اشاره کرد و گفت که خون شهدای امنیتی و دفاعی ما به هدر نرفته است، قربانی های آنان سبب شد که ما از یک آزمون بزرگ مردم سالاری به سربلندی تمام فایق آیم. با وجود تهدیدات، نگرانیها و توطئهها در برابر مردم سالاری و نظام جمهوری ما، نیروهای امنیتی و دفاعی توانستند امنیت انتخابات ریاست جمهوری را به گونه بهتر تامین کنند.
او افزود، مردم افغانستان، با وجود تهدیدات مستقیم گروه طالبان و فضای نامطمین سیاسی در انتخابات ۶ میزان اشتراک کرده و اراده قویشان را برای دوام نظام جمهوری و رسیدن به یک صلح با معنی به نمایش گذاشتند.
انتخابات ریاست جمهوری سال 98 خورشیدی، برخلاف تهدیدات شدید گروه طالبان در سراسر کشور برگزار شد و بیش از 2 میلیون تن پای صندوقهای رای رفتند.