صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور: نهادهای امنیتی از قاچاق جلغوزه، پسته و زعفران جلوگیری کنند

رئیس جمهور:  نهادهای امنیتی از قاچاق جلغوزه، پسته و زعفران جلوگیری کنند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، با صدور حکمی به وزارتهای امور داخله، دفاع ملی و ریاست عمومی امنیت ملی دستور داده است که از قاچاق جلغوزه، پسته و زعفران افغانستان جلوگیری کنند.
در اعلامیهای که ارگ ریاست جمهوری دیروز (چهارشنبه، 24 میزان) منتشر کرده، آمده است که مطابق این حکم رئیس جمهور، مؤظفینی که در قسمت جلوگیری از قاچاق جلغوزه، پسته و زعفران غلفت کنند، مورد پیگرد قانونی قرار میگیرند.
بر اساس حکم جدید رئیس جمهور، این محصولات زراعتی هنگام قاچاق توسط نیروهای امنیتی ضبط و قاچاقبران به نهادهای عدلی و قضایی معرفی میشود.
رئیس جمهور در فرمان جدید خود به وزارتهای دفاع، داخله و ریاست امنیت ملی دستور داده که در هماهنگی با معاونیت تخنیکی اداره امور ریاست جمهوری و مطابق یک پلان مشخص در رابطه به جلوگیری از قاچاق جلغوزه، پسته و زعفران در مرزهای زمینی و هوایی کشور، اقدامات لازم را عملی کنند.
زعفران، پسته و جلغوزه، از اقلام صادراتی مهم افغانستان به شمار میرود، اما تاجران میگویند که این محصولات از افغانستان قاچاق میشود و به نام کشورهای همسایه به کشورهای اروپایی صادر میشود.
رئیس جمهور بارها تأکید کرده  که با گشایش دهیلزهای هوایی به کشورهای آسیایی و اروپایی، بازارهای جهانی بر روی محصولات صادراتی افغانستان گشوده است.
جلغوزه، پسته و زعفران افغانستان، از جمله محصولاتی است که در کشورهای همسایه و اروپایی با قیمت گزاف به فروش میرسد. تاجران میگویند که اگر از قاچاق این محصولات جلوگیری شود، قیمت آن در بازارهای جهانی افزایش خواهد یافت و باعث خواهد شد که کار آنها نیز رونق بیشتر بگیرد.