صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دبیرکل ناتو: رفتار طالبان نشان دهنده عدم تعهد آنها به صلح پایدار است

دبیرکل ناتو:  رفتار طالبان نشان دهنده عدم تعهد آنها به صلح پایدار است

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو گفته است که رفتار طالبان نشان دهنده عدم تعهد این گروه به صلح پایدار است.
آقای استولتنبرگ که در نشست "نمایندگان کشورهای عضو و شرکای ناتو" در لندن صحبت میکرد، گفت که گروه طالبان به جای تلاش برای ختم خشونتها، به آن دامن میزند و افزود که رفتار این گروه ثابت میکند که لازم است در هرنوع توافق صلح، تضمینهای معتبر از آنها گرفته شود.
دبیرکال ناتو گفت، اگر مذاکرات امریکا و طالبان از سر گرفته شود، سازمان ناتو از آن حمایت میکند
او تاکید کرد که: "ما از شروع دوباره این گفتگوها استقبال خواهیم کرد. اما طالبان باید علاقهمندی و تمایل به سازش واقعی در پشت میز مذاکرات ازخود نشان دهند. متاسفانه آنچه ما شاهدش هستیم این است که طالبان به جای پایان دادن به خشونتها، به آن دامن میزنند."
او در این نشست به حمایت این سازمان از افغانستان تاکید کرد و گفت که اجازه نمیدهد این کشور بار دیگر به پناهگاه امنی برای "تروریستان" بینالمللی تبدیل شود.
دبیرکل ناتو گفت که این سازمان به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه میدهد تا آنان بتوانند با "تروریسم" بینالمللی مبارزه کنند و شرایط لازم را برای برقراری صلحی پایدار در کشورشان بوجود آورند. آقای استولتنبرگ در نشست پارلمانی سازمان ناتو به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشور اشاره کرد و از رأیدهندگان افغان تقدیر کرد که که با وجود تهدیدهای امنیتی در انتخابات شرکت کردند.
مذاکرات میان آمریکا و طالبان به مرحله حساس رسیده و قرار بود که بعد از دور مذاکره، یک توافقنامه میان آمریکا و طالبان امضاء شود اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، به یکباره آنرا لغو کرد و گفت که گفتگو با طالبان مرده است.
آقای ترامپ در تویتر خود اعلام کرد که دیدارش را با رهبران گروه طالبان و اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در کمپ دیوید، تفریحگاه تابستانی رئیس جمهور آمریکا که قرار بود در یکی از هفتههای ماه سپتامبر رخ دهد، لغو کرده است.
آقای ترامپ ادامه خشونت توسط طالبان را دلیل این کار دانست و مشخصا به حمله انتحاری خونین پنجشنبه (۵ سپتامبر) در مکروریان کابل اشاره کرد که در آن الس بریتو اورتز، یک سرباز امریکایی و ۱۱ شهروند افغانستان کشته شدند و گروه طالبان بلافاصله مسئولیت آن را به عهده گرفت.
بعد از توقف مذاکرات، آقای ترامپ اعلام کرد که آنها فشار نظامی بر گروه طالبان طالبان را افزایش دادهاند و بر این گروه در یک هفته، بیشتر از 13 سال، فشار وارد شده است.