صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کمیسیون مستقل انتخابات: مشخصات بیش از 1.7 میلیون رای دهنده وارد سیستم شده است

کمیسیون مستقل انتخابات:  مشخصات بیش از 1.7 میلیون  رای دهنده  وارد سیستم شده است

کمیسیون مستقل انتخابات کشور اعلام کرد که از مجموع 22.5 هزار محل رای دهی، مشخصات بیش از 1.7 میلیون تن وارد سیستم شده است.
رحیمه ظریفی عضو کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه 22 میزان در یک نشست خبری در کابل گفت که تاکنون از 22588 محل رای دهی، مشخصات یک میلیون و هفتصد و سی و هفت هزار و هفتاد و هشتاد رای دهنده وارد سیستم شده است.
خانم ظریفی افزود که تاکنون آرای 3173 محل رای دهی شمارش نشده و داخل سیستم نشده است.
اعضای کمیسیون مستقل انتخابات در 27 اسد سال جاری با اکثریت آرا تعداد ۵۳۷۳ مرکز رای دهی که دارای ۲۹۵۸۶ محل میشد (۱۱۱۱۹ زنانه-۱۸۴۶۷ مردانه) تصویب کرد.
مولانا عبدالله دیگر عضو کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست گفت که از 29586 محل رای دهی، 3018 محل به دلایل مشکوک بودن، مسدود شده و 3980 محل دیگر باقی مانده است.
آقای عبدالله گفت که آرای بایومتریک شدهای 3980 محل دیگر اکنون در حال پروسس است و تا سه روز دیگر به سرور مرکزی منتقل میشود.
کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این گفته بود که بیش از 2.5 میلیون تن در انتخابات شش میزان ریاست جمهوری شرکت کردهاند و نتایج ابتدایی آن را 27 میزان (شنبه هفته آینده) اعلام میکند. اکنون چهار روز دیگر باقیمانده است و بعد از انتخابات روند وارد سازی معلومات به سیستم به کندی پیش رفته است.
اورنگ زیب یک عضو دیگر کمیسیون مستقل انتخابات گفت که علت تاخیر در وارد کردن معلومات به سیستم، نابلدی ناظران و مشکلات تخنیکی بود.
آقای اورنگ زیب افزود که شماری از ناظران تیمهای انتخاباتی که معلومات دقیق ندارند باعث کندی کار ما شدند، این افراد باید با معلومات و مطالعه نظارت کنند.
او همچنین علاوه کرد که انتقال معلومات به سیستم با حضور نمایندگان فنی نامزدان ریاست جمهوری و نهادهای ناظر بر انتخابات  "تحت نظارت شدید" صورت گرفته است. قرار است تا سه روز دیگر تمامی مشخصات وارد سیستم شود.
این عضو کمیسیون در ادامه گفت، هنگامی که تمامی مشخصات وارد سیستم شد، آرای تکراری و بدون بایومتریک شناسایی و آرای خارج از وقت (آرایی که قبل از ساعت هفت صبح و بعد از ساعت ۵ عصر روز انتخابات استعمال شده باشد) از سیستم حذف خواهد شد.
کمیسیون مستقل انتخابات میگوید که چهار معیار برای رای دهندگان معتبر است؛ عکس رای دهنده، تعیین سن رای دهنده، استیکر رای دهنده و شماره تذکره رای دهنده.
مسئولان این کمیسیون میگویند که در صورتی آرای استفاده شده این مشخصات را نداشته و یا تکراری باشد، به طور اتوماتیک توسط سیستم حذف میشود. آنان همچنین تاکید کردند که آمار ارائه شده نهایی نیست و سرور مرکزی آمار نهایی آرای معتبر بایومتریک شده را برای ما تشخیص و نهایی میکند.
گفتنی است که این نشست خبری با حضور تمامی اعضای کمیسیون: حواعلم نورستانی رئیس، سیدعصمتالله مل معاون، مسافر قوقندی منشی و عضو، محمد حنیف دانشیار، اورنگزیب، مولانا محمد عبدالله، رحیمه ظریفی و ایلوینا روبنسن اعضای کمیسیون، حبیب الرحمن ننگ رئیس عمومی، محمد عثمان فروتن معاون عملیاتی و علی شاه مصباح معاون ارتباطات استراتیژیک دارالانشای این کمیسیون، برگزار شده بود.