صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشت و نیم میلیون کودک واکسین پولیو می‌شوند

هشت و نیم میلیون کودک واکسین پولیو می‌شوند

وزارت صحت عامه به منظور محو پولیو، کمپاین فرعی معافیت دهی را آغاز کرد. در این کمپاین پنج روزه قرار است 8.5 میلیون کودک در 324 ولسوالی کشور واکسین شوند.
وزارت صحت عامه کشور میگوید که این کمپاین در اکثر ساحاتی راه اندازی میشود که به شمار محدود کودکان در اوایل امسال رسیدگی شده است. این کمپاین روز دوشنبه 22 میزان آغاز و قرار است تا 26 میزان ادامه یابد.
فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه کشور به مناسبت آغاز این کمپاین گفت: "ما از وقفه طولانی در کمپاین واکسین پولیو که در بخشهای از کشور به وجود آمد نگران هستیم. از این بابت کودکان زیادی در معرض خطر ویروس پولیو قرار گرفتهاند. این بسیار زیاد مهم است که ما کودکان باز مانده را در مقابل این واکسین وقایه کنیم."
وزیر صحت عامه کشور، از تمام خانوادهها خواست، هنگامیکه واکسیناتوران به درب منازلشان میآیند و کودکشان را به خاطر واکسین حاضر کنند تا در مقابل این مرض وقایه و محافظت شوند.
او گفت که در مناطق که کمپاینهای ساحوی را در مراکز صحی محلی به راه انداختهایم، از تمام پدران و مادران میخواهیم که کودکشان را به این مراکز بیاورند و در مقابل این مرض آنان را واکسین کنند.
وزارت صحت عامه میگوید که پولیو یا مرض فلج اطفال قابل تداوی نبوده و کودکان را در تمام زندگی فلج میکند. تنها راهی که میتوان اطفال در مقابل پولیو وقایه و محافظت کرد، همانا واکسین کردن تمام اطفال با دو قطره واکسین پولیو در هر دور کمپاین الی سن پنج سالگی است. اطفال با هر دوز اضافی واکسین، بیشتر در مقابل این مرض وقایه میشود. واکسینهای متواتر کمک میکند که یک معافیت قوی را برای طفل و تمام جامعه ایجاد کند.
این وزارت همچنین میگوید که واکسین پولیو مصئون و موثر است و کدام عوارض جانبی منفی ندارد. این واکسین از سوی علمای مشهور دینی به سطح ملی و بین المللی مورد تائید قرار گرفته است. واکسین کردن تمام اطفال زیر سن پنج سال به شمول اطفال مریض و نوزاد در سراسر کشور به خاطر متوقف کردن ویروس پولیو بسیار مهم است.
بر اساس آمارهای وزارت صحت عامه، از آغاز سال 2019 میلادی تاکنون، 16 کودک در حوزه جنوب کشور به ویروس پولیو/ فلج اطفال مبتلا شدهاند.
وزیر صحت عامه گفت که 16 کودک که از جمله 15 تن آنها در حوزه جنوب (8 تن در ارزگان، 5 تن در هلمند و 2 تن در قندهار) و یک تن آنها در ولایت کنر حوزه شرق توسط ویروس پولیو فلج شدهاند.
گفتنی است که ناامنی و تبلیغات منفی در برخی از مناطق دور افتاده کشور باعث شده است که شماری زیادی از خانوادهها مانع تطبیق واکسین پولیو شوند.