صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شیوه انتقال اطلاعات دستگاه‌های بایومتریک به سیستم مرکزی کمیسیون انتخابات، تغییر کرد

شیوه انتقال اطلاعات دستگاه‌های بایومتریک به سیستم مرکزی کمیسیون انتخابات، تغییر کرد

کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری توافق کردهاند که شیوه انتقال اطلاعات دستگاههای بایومتریک به سیستم مرکزی این کمیسیون، تغییر کند.
بر اساس این تصمیم که دیروز (یکشنبه، 21 میزان) گرفته شده، اطلاعات دستگاههای بایومتریک با اتصال مستقیم کارت حافظه این دستگاهها به کامپیوتر، به سیستم مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات انتقال داده میشود.
کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که انتقال اطلاعات با استفاده از شیوه جدید، با نظارت ناظران نامزدان انتخابات ریاست جمهوری صورت خواهد گرفت.
پیش از این، اطلاعات دستگاههای بایومتریک از طریق وای فای (WIFI ) به سیستم مرکزی کمیسیون انتخابات انتقال مییافت، اما این روند به دلیل به حجم زیاد اطلاعات، نصب برنامههای امنیتی و حملات سایبری، به کندی به پیش میرفت.
مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات چند روز قبل اعلام کردند که به دلیل سرعت بخشیدن به روند انتقال اطلاعات دستگاههای بایومتریک، دو متخصص شرکت آلمانی "درملوگ" به کابل آمدهاند.
شرکت "درمولوگ" آلمانی روند فنی انتخابات را مدیریت میکند و دستگاههای بایومتریک را نیز این شرکت نصب و راه اندازی کرده است.
مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات به رسانهها گفتهاند که تا کنون اطلاعات 22588 دستگاه بایومتریک به سیستم مرکزی این کمیسیون انتقال داده شده است. در روز انتخابات ریاست جمهوری بیش از 26 هزار دستگاه بایومتریک در محلات رایدهی، استفاده شده بود.
اعتبار دهی به آرای بایومتریک شده
کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در یک اعلامیه مشترک اعلام کرده بودند که آرای را که درج سیستم بایومتریک نشده باشد، شمارش نمیکنند و باطل است.
اما در روزهای گذشته یکی از تیمهای انتخاباتی کمیسیون انتخابات را متهم کرد که آرای را که درج سیسیتم بایومتریک نیست، نیز به سیستم مرکزی انتقال میدهد و خواستار توقف این روند شد/
کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به این ادعا، گفت که این یک نوع مداخله در امور کاری کمیسیون است و هنوز روند درج معلومات در مرکز اطلاعات کمیسیون ادامه دارد.
میرزا محمد حقپرست، سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که اینگونه اظهارات "قضاوت پیش از وقت است" و بعد از درج تمام معلومات، مرکز اطلاعات توانایی تفکیک آرای غیربایومتریک، آرای تکراری و آرای تقلبی را دارا است. او گفت که ممکن ناظران نامزدهای انتخاباتی به آنها معلومات نادرست از کمیسیون داده باشند.
انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ششم میزان برگزار شد. بر اساس تقویم انتخاباتی، قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ 27 میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ 16 عقرب، اعلام شود.