صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برخورد نمایندگان و پولیس؛ شهروندان از تطبیق قانون حمایت کردند

برخورد نمایندگان و پولیس؛  شهروندان از تطبیق قانون حمایت کردند

شماری از نمایندگان مجلس در پی تلاشی وسایط نقلیه و پاک کردن شیشههای سیاه آنان؛ اعتراضی را ترتیب دادند و نیمه شب سرپرست وزارت داخله را به خانه ملت فراخواندند.
شامگاه روز جمعه (19 میزان) هنگامی که پولیس میخواست شیشههای سیاه موترهای برخی از نمایندگان مجلس را پاک کند، با واکنش محافظان این نمایندگان مواجه شدند. وزارت امور داخله در پی این رویداد اعلام کرد هنگامی که پولیس میخواست شیشههای سیاه را پاک کند و موترهای بیاسناد و اسلحههای غیرقانونی آنان را توقیف کند، محافظان این وکلا دست به ماشه بردند. گفته میشود این درگیری حدود شش ساعت طول کشید و سرانجام نمایندگان معترض، حوالی ساعت یازده شب، مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله را به مجلس فراخواندند.
امیرخان یار، معاون نخست مجلس نمایندگان، محمد کریم اتل، منشی نخست مجلس، عرفانالله عرفان، معاون منشی مجلس، میرداد نجرابی، محمد اکبر سلطان زاده، ضیاالدین اکازی، میرزا کتوازی، محمد عالم ساعی، فدا محمد الفت، گل رحمان همدرد از جملۀ نمایندگانی بودند که در کنار نزدیک به صد نمایندۀ دیگر در این نشست شبانۀ مجلس حضور داشتند.
اما با نشر خبر این اقدام نمایندگان مجلس؛ شماری زیادی از شهروندان در فضای مجازی واکنش نشان دادند و به گونههای مختلف آن را محکوم کردند. شهروندان در اعتراض به این نوع برخورد نمایندگان مجلس با پولیس، نوشتهاند که شما (نمایندگان مجلس) از قانون بالاتر نیستید.
محمد مهدی یکی از کاربران فیسبوک با نکوهش اقدام نمایندگان مجلس، نوشته است که "بیشترین فساد و جرم و جنایت با موترهای شیشه سیاه میشود؛ اما سالهاست که شیشهی سیاه موترهای شماری از نمایندگان مجلس سفید نشد؛ اکنون که یکی پیدا شده و میخواهد شیشه سیاه وکیل را سفید کند، انگار آسمان به زمین آمده و وزیر داخله ساعت 12 شب به مجلس فراخوانده می شود."
او نوشته است که در کجای قانون آمده است که وزیر داخله ساعت 12 نصف شب به مجلس فراخوانده شود و جواب چند وکیل "لندغر" را بدهد؟ قانون باید به طور یکسان بر همه تطبیق شود. یکی دیگر از کاربران شبکه فیسبوک نیز با نشر شماری از تصاویر جلسات عمومی مجلس، نوشته است که این نمایندگان نسبتا محترم در روزهای کاری تشریف ندارند اما هنگامی که منافع شان با خطر مواجه میشود، شبانه جلسه دایر میکنند و همه حضور می یابند.
به طور عموم روز شنبه 20 میزان، این اقدام نمایندگان مجلس، خبر داغ فضای مجازی بود و اکثر کاربران شبکههای مجازی، نمایندگان را محکوم کرده بودند.
شماری از اعضای مجلس نیز میگویند که برگزاری نشست در شب، خلاف قانون است. رمضان بشردوست، عضو این مجلس با انتقاد از همصنفانش گفت که "جلسه دایر کردند که چرا قانون بالای ما تطبیق میشود؟ چرا موتر شیشه سیاه ما تلاشی می‌‎شود؟"
از سوی دیگر نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله نیز در این روز (20 میزان) با نشر یک پیام ویدیویی گفت: "تنفیذ قانون و حفظ امن و نظم عامه وظیفۀ اصلی پولیس است. قضیهای که شب گذشته بین پولیس ملی و وکلای محترم اتفاق افتاده بود بهگونه جدی و عادلانه زیر بررسی قرار دارد."
گفتنی است که پیش از این شماری از نمایندگان مجلس به زورگویی و خلافورزی از قانون از جمله داشتن افراد مسلح غیر مسئول متهم شده بودند؛ اما تا هنوز نه مجلس و نه نهادهای عدلی_ قضایی این قضایا را به صورت جدی بررسی نکردهاند.