صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کمیسیون انتخابات: نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در وقت معـین آن اعلام می‌شود

کمیسیون انتخابات:  نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در وقت معـین آن اعلام می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را در وقت معین آن (27 میزان) اعلام میکند.
این کمیسیون دیروز (چهارشنبه، 17 میزان) با نشر یک اعلامیه نوشت که " کمیسیون مستقل انتخابات به مردم شریف افغانستان و تمام جوانب ذی‌‎دخل روند انتخابات اطمینان میدهد که شفافیت کامل را رعایت نموده و مطابق تقویم انتخاباتی، نتایج ابتدایی را به وقت معینه اعلان نماید ."
روز سه شنبه (16 میزان) مولانا عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات در صفحه فیسبوک خود اعلام کرده بود که به دلیل  کندی روند طی مراحل معلومات دستگاههای بایومتریک، اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 27 میزان "ناممکن" است. کمیسیون مستقل انتخابات در اعلامیه دیروز خود تأیید کرده که سرعت انتقال اطلاعات از دستگاههای بایومتریک به سرور مرکزی این کمیسیون به دلیل افزودن "موارد امنیتی سایبری و حجم اطلاعات" کاسته شده است، اما افزوده که کارمندان این کمیسیون "شب و روز" تلاش میکنند که سرعت انتقال اطلاعات را افزایش دهند و این مشکل به زودی حل خواهد شد.
کمیسیون مستقل انتخابات علاوه بر این، شایعات در مورد هک شدن سرور این کمیسیون را رد کرده است. در روزهای گذشته، شماری از کاربران شبکههای اجتماعی، شایعه هک شدن سرور کمیسیون انتخابات را دست به دست میکردند.
در اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات آمده است که انتخابات مراحل متعدد دارد که جمع بندی آرا، اعلام نتایج ابتدایی، رسیدگی به اعتراضات و شکایات مطابق تقویم انتخاباتی، از مراحل پایانی انتخابات به شمار میرود. این کمیسیون از تمام "جوانب ذیدخل" تقاضا کرده که حوصله مندی شان را حفظ کنند تا کمیسیون روند جمع بندی آرا را به صورت بهتر و مطابق تقویم انتخاباتی به پایان برساند.
انتخابات ریاست جمهوری کشور در ششم میزان برگزار شد. بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات، در این انتخابات بیش از دو میلیون شش و صدهزار نفر رای دادند.
بر اساس تقویم انتخاباتی، کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را به تاریخ 27 میزان و نتایج نهایی این انتخابات را به تاریخ 16 عقرب، اعلام میکند.