صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفارت بریتانیا در کابل: میزان مشارکت در انتخابات، مشروعیت آن را زیر سوال نمی‌برد

سفارت بریتانیا در کابل:  میزان مشارکت در انتخابات، مشروعیت آن را زیر سوال نمی‌برد

سفارت بریتانیا در کابل با انتشار بیانیهای گفته است که نباید در کار کمیسیونهای انتخابات افغانستان دخالت صورت بگیرد و به این نهادها باید فرصت داده شود که کارشان را انجام بدهند. سفارت بریتانیا تاکید کرده است که میزان مشارکت رایدهندگان مشروعیت نتیجه انتخابات را زیر سوال نخواهد برد.
شمار رایدهندگان در انتخابات ۶ میزان حدود دو میلیون و هفت صد هزار نفر اعلام شد. با آن که حدود نه و نیم میلیون نفر برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده بودند.
این سفارتخانه همچنین گفته است که بریتانیا از استقلال کمیسون انتخابات و کمیسیون شکایتهای انتخابات و روند انتخابات به طور کامل حمایت میکند.
در ادامه این بیانیه که در صفحه رسمی توییتر این سفارت منتشر شده، از همه نامزدان انتخابات خواسته شده تا خویشتنداری کنند و منتظر اعلام رسمی نتایج توسط کمیسیون انتخابات بمانند. این سفارت تاکید کرده که تنها نهاد قانونی که صلاحیت اعلام نتایج را دارد کمیسیون انتخابات است.
پیش از این شماری از نامزدان از جمله عبدالله عبدالله، اعلام کردند که پیروز انتخابات خواهند بود.
کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخابات روز دوشنبه بیانیهای مشترک منتشر کردند. در این بیانیه کمیسیون شکایات انتخابات گفته است که از تصمیم کمیسیون انتخابات مبنی بر ابطال "آرای بدون بایومتریک"حمایت می‌‎کند.
در اعلامیه کمیسیونهای انتخابات آمده است که نتایج رسمی ابتدایی بعد از جمعبندی آرا و نتایج نهایی بعد از رسیدگی به شکایات اعلام خواهد شد. در این اعلامیه از نامزدان خواسته شده "اطلاعات نادرست و نامکمل" منتشر نکنند و از "پیشداوریها در مورد نتایج" خودداری کنند.
سفارت بریتانیا در کابل با اشاره به این اعلامیه گفته است:"روند نتیجه [انتخابات ] باید شفاف و معتبر باشد. این شایسته کسانی است که در روز انتخابات رای دادند. بریتانیا از توضیحات کمیسیون مستقل انتخابات درباره اعتبار آرای ثبت شده توسط دستگاه‌‍‌های بایومتریک استقبال میکند. ما از تلاشها برای تشخیص و جلوگیری تقلب حمایت میکنیم."
در بیانیه سفارت بریتانیا همچنین آمده است که دولت بریتانیا در مورد نتیجه انتخابات بیطرف خواهد بود و این کشور از روند دموکراتیک حمایت خواهد کرد و نه از گروه یا نامزدی مشخص.
نیکلاس کی، نماینده ارشد ملکی (غیر نظامی) ناتو در افغانستان نیز در مصاحبه با بیبیسی فارسی تاکید کرده است که نامزدان باید بردباری کنند و بگذارند کمیسیونهای انتخابات کار شان را انجام دهند.
در همین حال سفارت آمریکا در کابل نیز از بیانیه مشترک کمیسیونهای انتخابات افغانستان و تاکید این نکته که "تنها آرای بیومتریکشده معتبر خواهد بود" اعلام حمایت کرده است.