صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۵ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

احتمال تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری

احتمال تأخیر  در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری

مولانا عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که به دلیل روند کند طی مراحل معلومات دستگاههای بایومتریک، احتمال دارد نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری با تأخیر اعلام شود.
آقای عبدالله دیروز (سه شنبه، 16 میزان) در صفحه فیسبوکش نوشته است که "با گذشت یازده روز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، از جملۀ ۲۶ هزار و ۵۶۸ محل رایدهی، معلومات ابتدایی ۲۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه و معلومات نهایی ۱۴ هزار دستگاه بایومتریک به دفتر مرکزی منتقل شده است." او افزوده"اگر معلومات بایومتریک انتخابات ۶ میزان به همین شکل طی مراحل شود، اعلان نتایج انتخابات تا ۲۷ میزان ناممکن میباشد." بر اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 27 میزان و نتایج نهایی این انتخابات به تاریخ 16 عقرب اعلام شود.
انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ 6 میزان برگزار شد. بر اساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات، در این انتخابات بیش از دو میلیون شش صد هزار نفر شرکت کردهاند.
کمیسیون مستقل انتخابات پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تصمیم گرفت که برای تضمین شفافیت این انتخابات، از دستگاههای بایومتریک استفاده کند، اما در روز انتخابات مشکلاتی در قسمت مطابقت معلومات رای دهندگان در این دستگاهها و فهرست رایدهندگان به وجود آمد که کمیسیون اعلام کرد در صورتی که نام یک شهروند در دستگاه بایومتریک و یا فهرست رایدهندگان ثبت نباشد و در دیگری ثبت باشد، میتواند رای بدهد.
اما در روزهای گذشته این کمیسیون و کمیسیون شکایات انتخاباتی در یک اعلامیه مشترک اعلام کردند که آرای که در دستگاه بایومتریک ثبت نباشد را نمیپذیرند و باطل اعلام میکنند.