صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس سنا: حکومت در مورد رهایی یازده زندانی طالبان وضاحت دهد

مجلس سنا: حکومت در مورد رهایی یازده زندانی طالبان وضاحت دهد

اعضای مجلس سنای کشور از حکومت خواسته است که در مورد رهایی یازده زندانی طالبان و تبادله آنها با سه تبعه هندی، وضاحت دهد.
سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان، روز دوشنبه (۱۵میزان) به رسانه ها گفت که یازده تن از اعضای طالبان در برابر سه انجنير هندی، از زندان بگرام، رها شدند.
منابع نزدیک به طالبان میگویند که طالبان رها شده، از اعضای مهم این گروه بودند و در این میان شیخ عبدالرحیم والی پیشین طالبان برای کنر و مولوی عبدالرشید بلوچ والی پیشین طالبان برای نیمروز نیز شامل اند.
سه انجنيرهندی رها شده؛ از جمله هفت انجنیر هندی هستند که در سال ۲۰۱۸ میلادی هنگامی که برای یک استیشن برق در ولایت بغلان کار میکردند، ربوده شده بودند. یکی دیگر از این انجنيران ، در ماه مارچ رها شده بود.
به گزارش پژواک، فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا، در نشست روز سه شنبه (16 میزان ) این مجلس گفت که این مجلس شورای ملی مخالف با تبادله زندانیان نمی باشد؛ به شرطی که مطابق پلان و خط مشی حکومت افغانستان انجام شود و حکومت در جریان باشد.
وی افزود: «نگرانی و تشویش ما در اینجا است که اگر امریکا به سر خود این کار را کرده باشد و حکومت آگاه نباشد، معامله پنهان و بازی بر سرنوشت افغانستان است و باید حکومت افغانستان در مورد، موقف واضح خود را با ملت شریک سازد.» به گفته موصوف؛ در صورتی که امریکا این کار را خودسرانه انجام داده باشد، باید رهبری حکومت جرات بکند و  حقیقت را با ملت شریک سازد. او رهایی یازده زندانی را بدون آگاهی ملت و دولت افغانستان خطرناک خواند و خطاب به امریکا گفت: «افغان ها را مجبور نکنید که سرکشی بکنند.»
محمد علم ایزدیار نایب اول مجلس سنا نیز گفت: «نمی دانم که آیا حکومت در جریان رهایی یازده طالب که پس ازمذاکرات اسلام آباد از بگرام رها شده قرار دارد یا ندارد، رهایی این زندانیان اقتدار ملی و حاکمیت ملی افغانستان را به صورت جدی زیر تهدید قرار داده است.»
وی افزود: «با نفس مذاکرات [طالبان و خلیلزاد در پاکستان] مخالفت کردیم و یک هیاهو برپا شد و حتی ارگ سخنگوی وزارت امور خارجه را برکنار کرد؛ اما بر نتیجه مذاکرات که رهایی زندانیان بود، هیچ کسی صدای خود را نمی کشد، نه مانع می شود، نه مخالفت می کند، نه واکنش نشان می دهد، متاسفانه که ساکت می باشند.»
ایزدیار گفت که به هر دو نهاد (ریاست جمهوری و ریاست اجرایی افغانستان) ملاحظه دارد؛ زیرا هیچ کدام از این دو نهاد در مورد واکنش نشان نداده است. وی اظهار امیدواری کرد تا حکومت در این راستا بی تفاوت نباشد و هر تصمیمی که در پیوند به سرنوشت افغان ها و افغانستان گرفته می شود، دولت و ملت در جریان باشد .